Predsednik Brazila nije naredio prisilno vakcinisanje uhapšenih demonstranata

Suprotno navodima sa opskurnih portala poznatih po širenju dezinformacija, aktuelni predsednik Brazila Luiz Injasio Lula da Silva nije naredio prisilno vakcinisanje uhapšenih demonstranata koji su 8. januara ove godine učestvovali u demoliranju ključnih državnih institucija u Brazilu. Policija je do sada uhapsila više od 1200 ljudi, a pod istragom je i nekoliko visokih zvaničnika koji se sumnjiče za umešanost. Kazne za odgovorna lica nemaju nikakve veze sa vakcinama.
Foto: ABC News/Protestors storm Brazilian capital - Youtube/Screenshot

Otkako su se vesti o pandemiji korona virusa utišale, teoretičari zavera trude se da nove dezinformacije o vakcinama protiv kovida 19 plasiraju kroz uvezivanje sa aktuelnim dešavanjima. U poslednjem primeru, vakcine su dovedene u vezu sa aktuelnim neredima u Brazilu.

Na društvenim mrežama krenula je da se širi tvrdnja da je novoizabrani predsednik Brazila Luiz Injasio Lula da Silva naredio prisilno vakcinisanje uhapšenih demonstranata vakcinama protiv kovida 19.

Izvor: Facebook/Screenshot

Skrinšot teksta koji se deli na Fejsbuku potiče sa portala „Nulta tačka”, poznatog po objavljivanju lažnih vesti. U spornom članku navodi se da je „novopostavljeni brazilski predsednik Lula da Silva naredio zvaničnicima da počnu nasilno da ubrizgavaju demonstrantima vakcine protiv COVID-a 19 kao kaznu za njihovo neslaganje”, te da se „prema zatvorenicima postupa kao prema medicinskim robovima”.

Izvor: Nulta tačka/Screenshot

Dezinformacija je prvobitno objavljena na portalu „Natural News” 14. januara, a potom ju je 15. januara preneo i portal „NewsPunch”, takođe poznat po širenju lažnih vesti.

Suprotno apsurdnim navodima, nema dokaza da će vakcinisanje protiv kovida 19 biti deo kazne uhapšenih za izazivanje nereda u Brazilu.

Pristalice bivšeg predsednika Brazila Žaira Bolsonara upale su 8. januara ove godine u zgrade Kongresa, Vrhovnog suda i Predsedničke palate u glavnom gradu Braziliji i demolirale ih. Oni tvrde da su oktobarski predsednički izbori lažirani. Policija je do sada uhapsila više od 1200 ljudi, a pod istragom je i nekoliko visokih zvaničnika

Iako se Bolsonaro ogradio od demonstracija i osudio ih, Vrhovni sud Brazila uključio ga je u istragu. Tužioci kažu da je Bolsonaro možda podsticao nerede iznošenjem tvrdnji o neregularnosti oktobarskih izbora, piše „BBC”. Na jednom od snimaka, Bolsonaro tvrdi da Lulu da Silvu nisu izabrali građani, već Vrhovni sud i Centralna izborna komisija Brazila. Snimak je kasnije obrisan, ali tužilaštvo tvrdi da je njegov sadržaj dovoljan da opravda istragu o postupcima Bolsonara. Sudija Vrhovnog suda Brazila Alexandre de Moraes najavio je da će Bolsonaro biti uključen u istragu o „idejnom podsticanju nereda”.

Kazne za odgovorna lica biće propisane zakonom, napisao je aktuelni predsednik Lula napisao na svom zvaničnom Tviter nalogu 8. januara.

„Saznaćemo ko su finansijeri onih koji su danas otišli u Braziliju i svi će biti kažnjeni po zakonu”, poručio je Lula.

On je posebno kritikovao policajce, optužujući ih za „nesposobnost”, ali i za saučesništvo jer nisu sprečili demonstrante da upadnu u državne institucije, prenosi „BBC”.

Da brazilski scenario zvuči poznato, zaključili smo u još novembru prošle godine kada smo proveravali dezinformacije o navodnoj izbornoj krađi na predsedničkim izborima u Brazilu 2022. godine.

Nakon što je Tramp izgubio na izborima 2020, njegove pristalice upale su u zgradu Kongresa na Kapitolu 6. januara 2021. godine, u pokušaju da osujete potvrdu pobede Džoa Bajdena. Odbor Predstavničkog doma, koji istražuje nasilni upad u zdanje Kongresa, zaključio je u poslednjem pretresu da je Tramp podstakao napad tako što je širio tvrdnje o navodnoj izbornoj prevari, uprkos nedostatku dokaza.

 

Naslovna fotografija: ABC News – Youtube/Screenshot