Protesti u Nemačkoj nisu u znak podrške Rusiji
Domaći portali manipulativno su predstavili analizu koju je objavio „Financial Times” o novom fenomenu koji je obeležio aktuelne proteste u Nemačkoj. Demonstracije nisu u znak podrške Rusiji, već okupljaju dve radikalno suprotne političke struje oko istog problema - ekonomske krize zbog rata u Ukrajini.
Domaći portali poznati po širenju proruskog narativa, preneli su nedavno tekst koji je objavio „Financial Times”, o navodnim protestima u Nemačkoj u znak podrške Rusiji.
„UDARNO – NEVIĐEN ZAOKRET: U gradovima Nemačke protesti u znak podrške Rusiji. U Lajpcigu i drugim nemačkim gradovima nastavljaju se protesti podrške Rusiji u kojima meštani, Berlin nazivaju marionetom Vašingtona i pozivaju na preispitivanje politike prema Ukrajini, piše Fajnenšel tajms”, objavio je portal „Webtribune”, a zatim preneo i portal „Srbin.info” 21. novembra.
Tvrdnje se dele i na Fejsbuku.
Međutim, članak na koji se pozivaju opskurni portali ne govori o protestima u znak podrške Rusiji.
Naime, u zemljama Evrope održavaju se protesti i štrajkovi protiv rastućih troškova života i inflacije, koji su nastupili zbog ruske invazije na Ukrajinu. Rojters je 22. oktobra izvestio o masovnim demonstracijama koje se dešavaju u velikim gradovima Nemačke. Demonstranti su šetali u Berlinu, Dizeldorfu, Hanoveru, Štutgartu, Drezdenu i Frankfurtu na Majni, držeći transparente sa porukama o smanjenju inflacije, gašenju nuklearne energije i većem subvencionisanju cena energije za siromašne.
„Financial Times” je 21. novembra objavio članak pod naslovom: „Obični Nemci plaćaju: antiratni protesti se protežu širom centralne Evrope”. U tekstu se analizira novi fenomen u kojem dve radikalne političke struje, kroz aktuelne demonstracije, pronalaze svoju tačku spajanja.
„U Nemačkoj je neke proteste organizovala radikalna levica, a neke populistička desnica, što predstavlja znak kako sve veća ekonomska kriza, konfliktno istorijsko nasleđe i složeni odnosi sa Rusijom razbijaju tradicionalna politička rivalstva i spajaju nove pokrete suprotstavljene statusu quo”, navodi „Financial Times”.
Iako se u tekstu citiraju izjave demonstranata o tome da „obični Nemci plaćaju jer Amerika želi da se meša u rat”, te da je “politika embarga protiv Rusije potpuno propala jer se usmerava protiv samih građana”, protesti nisu održani u znak podrške Rusiji.
Naprotiv, „Financial Times” piše da su organizatori protesta zamolili da demonstranti ne provociraju policiju i da imaju na umu da „ruske zastave i znakovi podrške oružanim snagama Rusije nisu dobrodošli”.
Zajedničke poruke suprotstavljenih političkih struja tiču se energetske sigurnosti i zaštite od inflacije.
Osim protesta u Nemačkoj, u članku koji je objavio „Financial Times” govori se i o demonstracijama u Češkoj, Slovačkoj i Austriji.
Inače, fotografija koju je portal „Webtribune” objavio kao naslovnu za sporni članak, nastala je na protestu protiv lokdauna u Nemačkoj u Berlinu 2. maja 2020. godine i nema veze sa aktuelnim protestima povodom ekonomske krize.
Naslovna fotografija: Reuters, Christian Mang/Screenshot