Rad na studentskom filmu – za tabloide lažiranje scena gaženja protestanata

U medijima i na društvenim mrežama proširio se snimak koji navodno prikazuje studente koji lažiraju scene gaženja protestanata u Kragujevcu. Ove tvrdnje demantovali su studenti Akademije umetnosti u Beogradu i objasnili da je reč o radu na njihovom studentskom filmu.
Izvor: Pink TV, 16 februar 2025.

  • Informer i Novosti objavili su snimke studenata tvrdeći da su incidenti na protestima “fingirani”, pozivajući se na video materijale nastale u Kragujevcu.
  • Studenti Akademije umetnosti u Beogradu demantovali su tvrdnje, objašnjavajući da snimci prikazuju jedan deo rada na studentskom filmu.
  • U snimanju filma učestvuju studenti četvrte godine režije fakulteta Akademije umetnosti u Beogradu, a u sceni iz Kragujevca, kao statisti i glumci, učestvovali su studenti Akademije, građani i nekoliko studenata sa drugih fakulteta - navodi se u njihovom saopštenju koje je preneo N1.
  • Objave sa spornim snimkom ocenjujemo kao neosnovane.

Portal Informer je u nedelju 16. februara u 13.14 časova objavio članak u kojem se tvrdi da su incidenti na studentskim protestima lažirani, pozivajući se na „dva šokantna” video-snimka nastala u Kragujevcu kojima su, kao redakcija, „došli u posed“.

Informer iznosi tezu da snimak „baca potpuno novo svetlo na saobraćajne incidente koji su se dogodili tokom takozvanih studentskih protesta širom Srbije“, insinuirajući da se studenti unapred pripremaju za scene u kojima ih vozila gaze, sugerišući dalje manipulaciju javnim mnjenjem.

Izvor: Informer

Deset minuta kasnije (u 13.24 časova) gotovo isti tekst preneo je i portal Novosti.

Iste tvrdnje je na svojim Facebook i X nalozima podelio i Vladimir Đukanović, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u emisiji Hit Tvit na TV Pink od 16. februara, nakon emitovanja spornog snimka, rekao da su teze Informera istinite.

Izvor: Facebook

 

Demanti studenata i kontekst snimaka

 

Studenti Akademije umetnosti u Beogradu brzo su reagovali i objasnili da su određeni mediji istrgli snimke iz konteksta i zloupotrebili ih za spinovanje i narativ o navodnoj nameštaljci studentskih protesta.

U njihovom demantiju koji je preneo portal N1, studenti Akademije navode da sporni snimak zapravo prikazuje deo rada na studentskom filmu, uz napomenu da su snimci zloupotrebljeni za političku propagandu.

„Povodom priloga objavljenog dana 16.2.2025, u Nacionalnom Dnevniku RTV Pink u 15h časova, a kasnije prenetom i na portalima i vestima TV Prva, Informer i B92, a na kojima se vidi navodno režirano i dogovoreno snimanje incidenta između demonstranata i vozača – želimo da obavestimo javnost da su predmetni snimci nastali tokom snimanja studentskog filma studenta četvrte godine režije fakulteta Akademije umetnosti u Beogradu, a u kome su kao statisti i glumci učestvovali deo studenata Akademije umetnosti u Beogradu, kao i nekoliko kolega sa drugih fakulteta”, naveli su u saopštenju.

„Kao mladi filmski stvaraoci, podržavamo pravo na slobodu izražavanja i umetničkog izraza, ali ne pristajemo na to da se naš rad zloupotrebljava u političke svrhe”, navela je ekipa filma u reagovanju na objavljene dezinformacije u tabloidima i vestima televizija sa nacionalnim frekvencijama.

Studenti su istakli i da su na raspolaganju državnim organima.

„Stavljamo se na raspolaganje nadležnim organima kojima na zahtev možemo dostaviti sve neophodne dokaze, kako bi bilo jasno da se ovde ne radi o snimanju insceniranih napada na studente, kako su to zlonamerno preneli navedeni portali i mediji”, navodi u saopštenju ekipa filma.

Dakle, snimci su deo studentskog rada, a njihova zloupotreba u režimskim medijima i od strane predstavnika vlasti, nastavak su niza manipulacija i spinova protiv studenata i protesta proteklih meseci.

Studente Akademije umetnosti u Beogradu smo upitali za dodatan komentar o spinovima o lažiranju “scena gaženja na protestima”, ali do objave ove analize nismo dobili odgovor.