Reciklirana dezinformacija o „Hitleru spasitelju” u Kijevu
Teza po kojoj Ukrajinu vode neonacisti predstavlja deo narativa koji se sa prorusko orijentisanih kanala plasira već duže od decenije. Ovoga puta reciklirana je digitalno manipulisana fotografija sa posterom „Hitlera spasitelja” u Kijevu, iz 2014. godine.
Informacioni rat između Rusije i Ukrajine se vodi u medijima, a posredstvom farme trolova na društvenim mrežama — ponajviše na Tviteru (X) i Telegramu.
Fotografija koja se ovih dana širi društvenim mrežama jasno oslikava takvu vrstu taktičkog delovanja. Poster Adolfa Hitlera koji se, navodno, nalazi na zgradi gradskog veća u Kijevu deli se uz komentare „Hitler spasitelj”, aludirajući na narativ o „nacističkoj ukrajinskoj vlasti”.
„Proevropski demonstranti su na zgradu Skupštine grada Kijeva okačili veliku sliku Adolfa Hitlera ispod koje piše „Hitler Spasitelj”, navodi se u objavama.
Obrnuta pretraga fotografije kao i pretraga ključnih reči iz objave na Fejsbuku, pokazuju da se sporna fotografija uz identične tvrdnje delila pre tačno 10 godina — najranije od 14. januara 2014.
BBC je 10. aprila 2014. godine analizirao fotografiju navodeći da se ona omasovila posredstvom retvitova tadašnjeg urednika i direktora ruske televizije Life News, Ašota Gabrelianova i medijskog mogula Konstantina Rikova pozivajući se na Majdan, simbolički naziv za dva talasa protesta na istoimenom trgu u glavnom gradu Ukrajine (Narandžasta revolucija, 2004. i Euromajdan protesti, 2013). Fotografija je potekla sa deaktiviranog Tviter naloga sa sedištem u Moskvi, Pravdivaya Pravda.
Stanovnici Kijeva, pak, nisu ni 2014. godine videli ono što se fotografijom tvrdi.
Umesto Hitlera, na fotografiji je zapravo Stepan Bandera (jasno se vidi i natpis Bandera na ćirilici sa desne strane), ukrajinski ekstemni nacionalista i desničarski lider, agent zapadnih tajnih službi (CIA, MI6, BND), vođa antisovjetskog otpora tokom i nakon Drugog svetskog rata (takođe optužen za saradnju sa nacistima).
U zapadnom delu Ukrajine Banderu smatraju herojem, predvodnikom ukrajinske nezavisnosti, dok je za stanovnike istočne Ukrajine, Rusije, Poljske, zapadne Evrope i jevrejske organizacije, on ratni zločinac i organizator etničkog čišćenja i masovnih ubistava Poljaka i Jevreja tokom Drugog svetskog rata.
BBC navodi da je i poster Bandere kasnije zamenjen sa nešto „manje kontraverznom fotografijom Tarasa Ševčenka”, ukrajinskog pesnika, pisca i umetnika.
Portal SrbijaDanas.net (koji se razlikuje od portala SrbijaDanas.rs) poznat je po širenju proruskog narativa i dezinformacija o ratu u Ukrajini, a 21. februara 2014. godine takođe je preneo fabrikovanu fotografiju sa naslovom „Hitler spasitelj u Kijevu”. Fejsbuk objave sa spornom fotografijom koja se širi mrežama u februaru i martu 2024. godine, ocenjujemo kao digitalnu manipulaciju vizuelnog sadržaja i recikliranje dezinformacija.