Rojters nije objavio vest o uhapšenim pilotima, kemtrejlsu i tužbi protiv SZO
Kemtrejls teorija, iako stara više od 20 godina, poslednjih meseci je ponovo aktuelna i povezuje se s kovidom 19. Objava u kojoj se tvrdi da tri evropske zemlje podnose tužbu protiv Svetske zdravstvene organizacije pošto su neki uhapšeni piloti priznali da su zaprašivali stanovništvo hemijskim supstancama i da je o svemu tome izvestio Rojters - dezinformacija je.
“Izvanredno! Poljska, Švedska i Norveška podnose tužbu protiv WHO-a za inficiranje Europe. Ovo je Reuters izdao. Zatvoreni piloti su priznali da su zaprašivali kemikaliju koja uzrokuje hemijski upalu pluća!” Ova poruka masovno se deli na Fejsbuku u kombinaciji s fotografijama aviona i navodne unutrašnjosti te letelice. Samo sa dva profila podeljena je skoro 8000 puta. (Prvi, drugi).
Foto: Printscreen/Facebook
Zanimljivo je da se Srbijom širi printskrin originalne objave na bugarskom jeziku koja je arhivirana ovde, a podeljena je čak 139.000 puta!
Foto: Printscreen/Facebook
Dakle, tvrdi se da je agencija Rojters objavila vest da su neki piloti uhapšeni i da su priznali kako su zaprašivali stanovništvo hemijskim supstancama koje izazivaju upalu pluća. Poljska, Švedska i Norveška, zbog toga, podnose tužbu protiv Svetske zdravstvene organizacije – takođe je, sudeći po objavi, preneo ovaj Rojters.
Međutim, na sajtu Rojtersa te vesti – nema, o čemu je već pisao i makedonski Vistinomer.
Šta sa fotografijama?
I austrijski fekt-čeking portal pozabavio se ovom temom, jer su se objave delile i na nemačkom jeziku.
Analizirao je i fotografije kojima je ilustrovana navedena dezinformacija. Kako je navedeno, fotografija aviona je delo fotografa Vilijana Epltona, a može se pronaći na sajtu Airliners.net. Reč je o avionu Boing 747-273C kompanije Evergreen International Airlines, koji se koristi kao vatrogasna letelica.
Inače, Istinomer je već pisao o fotografijama koje se najčešće dele uz objave o kemtrejls teoriji.
Šta je kemtrejls zavera?
Ta teorija zavere datira još iz 1996. godine. Nastala je u Sjedinjenim Američkim Državama odakle se bržo raširila svetom, tvrdeći u osnovi da avioni prskaju hemikalije u kako bi kontrolisali stanovništvo, javno zdravlje, zalihe hrane itd.
Tragovi koje avioni ostavljaju na nebu označeni su kao dokaz zavere.
Naučnici su oborili tu teoriju, o čemu je Njujork Tajms pisao još 2016. godine. 76 od 77 naučnika koji su učestvovali u istraživanju saglasili su se da veliki tajni atmosferski program ne postoji.
Naslovna fotografija: Istinomer kolaž