Rusi ne traže od Trampa izlazak Hrvatske i Crne Gore iz NATO

Pozivajući se na članak nemačkog Bilda o razgovorima Sjedinjenih Američkih Država i Rusije u Rijadu, Informer je izneo tvrdnju koja se ne navodi u tekstu nemačkog Bilda kojeg su citirali.
Foto: Canva

  • Tabloid Informer objavio je da Rusi od Trampa traže izlazak Hrvatske i Crne Gore iz NATO“.
  • Kao izvor za takvu tvrdnju naveli su tekst iz nemačkog Bilda, ali se u njemu ništa slično ne navodi.
  • Bild jedino pominje stari zahtev Vladimira Putina, koji se odnosi na povlačenje američkih trupa iz svih država NATO-a koje su ušle u alijansu posle 1990. godine
  • Ovu objavu ocenjujemo kao netačnu.

 

Informer je 23. februara objavio tekst pod naslovom – „Šok promene na Balkanu! Rusi od Trampa traže izlazak Hrvatske i Crne Gore iz NATO! Povlače se i sa Kosova i Metohije?!“.

 

Foto: Informer/Screenshot

U tekstu se navodi kako nemački Bild prenosi da bi razgovori između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije u Rijadu mogli da dovedu do povlačenja američkih trupa iz istočnoevropskih zemalja NATO-a.

U članku Informera, ali i na portalima Srbin Info i Web Tribune, dalje se prenosi navodno pisanje Bilda da je jedna od ključnih tema razgovora bila „mogućnost da SAD povuku svoje snage iz zemalja koje su postale članice NATO-a nakon 1990. godine, uključujući Poljsku, baltičke države i Balkan“.

Informer zatim objašnjava kako je ta inicijativa „deo šire strategije“, koja bi mogla da rezultira smanjenjem američkog vojnog uticaja u Evropi, a u slučaju Kosova i Metohije, otvara pitanje daljeg prisustva zapadnih snaga u južnoj srpskoj pokrajini.

„List Bild navodi da se u pregovorima u Rijadu razmatra povlačenje američkih trupa iz Albanije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Finske, Mađarske, Letonije, Litvanije, Crne Gore, Severne Makedonije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije i Švedske. Ako bi se ovaj scenario obistinio, NATO bi se faktički vratio na svoje granice pre 1997. godine, što je dugogodišnji zahtev Moskve“, piše Informer.

Potom navodi kako je ruski predsednik Vladimir Putin još 2021. godine zahtevao da NATO prestane sa širenjem i da se američke snage povuku iz država koje su se priključile alijansi nakon Hladnog rata.

„Zapad je tada odbacio ove zahteve, ali sada, uz iscrpljenost Evrope zbog rata u Ukrajini i povratak Donalda Trampa na čelo Bele kuće, ovo pitanje ponovo postaje aktuelno“, piše ovaj tabloid.

 

Obmanjujuć naslov — Bild u svojoj analizi ne pominje ni Hrvatsku ni Crnu Goru

 

Međutim, tvrdnja iz naslova da „Rusi od Trampa traže izlazak Hrvatske i Crne Gore iz NATO“, ne pominje se u članku nemačkog Bilda, na koji se Informer referiše.

U tekstu Bilda se nigde ne navodi, kao što tvrdi Informer, ni da se u pregovorima u Rijadu „razmatra povlačenje američkih trupa iz Albanije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Finske, Mađarske, Letonije, Litvanije, Crne Gore, Severne Makedonije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije i Švedske“.

Takođe, nema ni rečenice iz Informera: „Ako bi se ovaj scenario obistinio, NATO bi se faktički vratio na svoje granice pre 1997. godine, što je dugogodišnji zahtev Moskve“.

 

Šta je zapravo preneo Bild?

 

Ovaj nemački portal izneo je svoja saznanja da zapadne bezbednosne službe i političari strahuju da bi pregovori u Rijadu mogli da dovedu do okončanja prisustva američkih trupa u velikim delovima Evrope.

Citira se i jedan istočnoevropski bezbednosni zvaničnik, koji je za Bild rekao:

„Prema našim informacijama, reč je o Putinovim zahtevima za 2021. godinu, odnosno o povlačenju američkih trupa iz svih država NATO-a koje su pristupile alijansi posle 1990. godine.“

Citira se i bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijus Landsbergis:

„Lavrov je zahtevao da se NATO vrati na svoje granice iz 1997. godine i da se povuče iz svih zemalja osim Istočne Nemačke u interesu stabilnosti u Evropi. Pa zašto to Putin ne bi zahtevao u Rijadu?“

U vezi sa Kosovom, Bild piše da se Italija „takođe priprema za moguće povlačenje američkih trupa sa Kosova” i da bi “evropski saveznici tada bili sami na Balkanu protiv Putinovog prijatelja Aleksandra Vučića i njegove moćne srpske vojske“.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov demantovao je tvrdnje da je Rusija tražila povlačenje NATO trupa sa svog istočnog krila, posebno iz zemalja koje su se pridružile alijansi nakon 1997. godine, uključujući Poljsku, Mađarsku i Češku. Šef kabineta rumunskog predsednika i savetnik za odbranu i nacionalnu bezbednost, Kristian Diakonesku, rekao je prethodno da je Rusija ovaj predlog iznela tokom sastanka sa američkim zvaničnicima u Rijadu, a da ga je američka delegacija odbila.


NATO, inače, ima 32 članice. Posle 1990. godine alijansi su se pridružili Češka, Mađarska, Poljska, Bugarska, Estonija, Letonija, Litvanija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Albanija, Hrvatska, Crna Gora, Severna Makedonija, Finska i Švedska.

Ovu objavu Informera analiziralo je i crnogorsko Raskrinkavanje.

Naslovna fotografija: Canva