SABC News nije objavio da je Zelenski kupio udeo u rudniku u Južnoj Africi
Na društvenim mrežama pojavio se video u kojem se navodno vidi prilog državne južnoafričke televizije SABC News, u kojem se tvrdi da je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kupio 51 odsto udela u rudarskoj kompaniji Northam Platinum. Međutim, reč je o manipulaciji – video koristi glas kreiran uz pomoć veštačke inteligencije, a kompanija je demantovala postojanje takve transakcije.

- Nije tačno da je SABC News izveštavao o kupovini 51 odsto udela u rudarskoj kompaniji Northam Platinum od strane ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
- Video koji navodno prikazuje taj izveštaj koristi veštački generisan audio zapis, što je potvrdila i analiza korišćenjem više alata za detekciju deepfake sadržaja.
- Northam Platinum je potvrdio da je vest lažna i da se vlasnička struktura kompanije nije menjala.
- Objave ocenjujemo kao dezinformaciju i zloupotrebu audio-vizuelnog sadržaja.
Video snimak koji se početkom aprila 2025. proširio društvenim mrežama prikazuje navodni televizijski izveštaj južnoafričke državne televizije SABC News, u kojem se tvrdi da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski kupio većinski udeo (51 odsto)) u južnoafričkoj rudarskoj kompaniji Northam Platinum – po ceni od oko 1.6 milijardi dolara.
Video prati opis: „U slučaju ako se pitate kako se troše vaši porezni dolari, Zelensky je upravo kupio 51% udela u jednoj od najvećih kompanija za rudarenje platine u Južnoj Africi – Northam Platinum. Cena će verovatno biti oko 1,6 milijardi dolara. Zelenski će posjetiti Južnu Afriku 10. aprila.”
Prilog se najpre proširio proruskim Telegram kanalima i na X-u, 4. aprila.
Međutim, nema dokaza za ove tvrdnje, niti one nemaju utemeljenja u stvarnosti.
Na sajtu SABC News nismo pronašli nijednu vest nakon 2023. godine u kojoj se pominje kompanija Northam Platinum, a naročito ne u vezi sa Zelenskim. Sporni video se, takođe, ne nalazi na sajtu ove medijske kuće iz Južne Afrike. Ni na nalozima SABC News na društvenim mrežama ne postoji sadržaj koji bi potvrdio postojanje spornog priloga o akviziciji Zelenskog.
Pretraga saopštenja i izvestaja dostupnih na sajtu Northam Platinuma, takođe, nije rezultirala pronalaskom niti jedne informacije o eventualnoj promeni vlasničke strukture.
Štaviše, portparol Northam Platinum je za portal Lead Stories izjavio da su sve tvrdnje o Zelenskom i kupovini udela „lažne vesti“ i da vlasnička struktura kompanije ostaje nepromenjena.
Upotreba veštačke inteligencije za kreiranje sintetičkog glasa
Autentičnost glasa u videu dodatno su osporili alati HiveModeration, SightEngine, DeepFake-o-Meter i InVID Hiya, koji su identifikovali audio kao veštački generisan.
Ovakvi nalazi ukazuju na sofisticiranu manipulaciju – korišćenje deepfake audio tehnologije da bi se stvorio utisak da zvanični voditelji SABC News prenose ovu vest.


U pitanju je, dakle, još jedan primer digitalno sofisticirane dezinformacije, oslonjene na deepfake tehnologiju.
Lažni prilozi s logom medija — sve češća tehnika manipulacije
Upotreba brendiranih elemenata medijskih kuća, poput logotipa SABC News, ima za cilj da lažnim vestima da legitimitet i verodostojnost.
Ovo nije prvi put da se SABC koristi u dezinformacijama. U novembru 2023. godine, SABC News je upozorio javnost na lažne video snimke generisane veštačkom inteligencijom, u kojima se novinari i prezenteri SABC-a lažno prikazuju kako promovišu investicione proizvode. Takođe, Istinomer je u prethodnim godinama dokumentovao slučajeve u kojima su lažni snimci koristili vizuelni identitet poznatih medijskih kuća poput BBC-a, CNN-a i Al Jazeere, uključujući naslove i grafiku, kako bi dezinformacije izgledale autentično.
Zašto baš Zelenski i Južna Afrika?
Volodimir Zelenski je česta meta propagandnih narativa u kojima se, kao ukrajinski predsednik tokom sukoba sa Rusijom, prikazuje kao dekadentni i korumpirani lider koji koristi zapadnu pomoć u lične svrhe „bogaćenja“. (Izvor: EU DisinfoLab: “Zelensky is a Billionaire” narratives)
Južna Afrika, sa druge strane, ima dugoročne političke i ekonomske veze s Rusijom kao članica BRICS-a, i u više navrata je zauzimala neutralne ili proruske stavove u vezi s ratom u Ukrajini. Dezinformacije koje povezuju Ukrajinu s kontroverznim poslovima u Africi oslanjaju se na postojeće tenzije i nepoverenje prema stranim ulaganjima u prirodne resurse afričkog kontinenta. (Izvor: Carnegie Endowment, 2023)
Stoga, kreatori ovakvih sadržaja vešto kombinuju teme rudarstva – koje su u Južnoj Africi politički osetljive – s globalnim tenzijama, kako bi stvorili uverljive, ali lažne narative o korupciji, kolonijalizmu i geopolitičkoj manipulaciji (Izvor: DFRLab, 2022: Disinformation campaigns about Ukraine in the Global South)