Sezona cvetanja topole u Kini kao prilika za dezinformisanje

Viralni video iz Liaoninga u Kini navodno prikazuje automobile prekrivene crvima koji su padali s neba. Kiša crva se ipak nije dogodila, već je vetar naneo resaste cvasti sa okolnih drvaća topole.
Izvor: Canva

U viralnom snimku, prikazane su tamne, duguljaste strukture na automobilima na ulicama gradova u kineskoj provinciji Liaoning. Brojni svetski i domaći mediji (Novosti, Alo, Mondo, Srbija danas, Srbin.info, Espreso, Nulta tačka, Informer, Repupblika) su u svojim naslovima senzacionalistički tvrdili da je Kinu zadesila apokaliptična „kiša crva”.

U medijskim izveštajima se dodaje i da je građanima severoistočne kineske provincije Liaoning navodno rečeno da potraže sklonište tokom ovog „bizarnog fenomena”. Dokaze o ovakvoj vrsti zvaničnog upozorenja građanima, međutim, nismo mogli da pronađemo. 

U opisima pojedinih snimaka, tvrdi se i da je snimak iz Pekinga.

Kineski novinar Šen Šivej, međutim, ističe da u Pekingu u poslednje vreme nije bilo padavina, implicirajući, između ostalog, neistinitost lokacije samog snimka. 

 

 

To potvrđuje i prva oznaka na tri vidljive registarske tablice sa automobila koje označavaju provinciju Liaoning.

Međutim, nije moguće tačno utvrditi koji je datum nastanka snimka koji je postao viralan 10. marta na Tviteru, s obzirom da tog dana na području Liaoninga nije bilo kiše.

Osim toga, po svemu sudeći to sigurno nisu bili crvi.

U pitanju su izvesno cvasti kineske bele topole (Populus tomentosa), koje cveta u ovo doba godine. Topola je takođe veoma rasprostranjena u ovoj, ali i drugim kineskim provincijama.

Bela topola je rasprostranjena u provincijama Liaoning, Hebei, Šaanki, Gansu, Điangsu, Anhui, Džeđang, Henan, kao i pojedinim toplijim i vlažnijim oblastima Kine, osim Guangdonga i Hajnana, Junana i Tibeta.

 

 

Na Doujin nalogu — kineskoj verziji TikTok-a — portala „Dongiang Daily”, isti video je objavljen 1. marta uz opis „Cvasti topole nalaze se svuda po krovima automobila. Iz daljine izgledaju kao insekti od kojih se diže kosa na glavi”.

 

Izvor: Guancha.cn

 

Međutim, iako izuzetno retko, ne bi bilo nemoguće da se fenomen poznat kao „kiša crva“ zaista i dogodi. Specifični vremenski uslovi, poput jakih vetrova i oluja, mogu podići gliste visoko u atmosferu i tako ih preneti na velike udaljenosti — pre nego što ponovo padnu na zemlju zajedno sa kišom.

Sličan događaj desio se prošlog decembra u američkoj saveznoj državi Florida kada su, usled izuzetno niskih temperatura, smrznute iguane padale sa drveća na zemlju, ostavljajući utisak da su došle sa neba.

Natprirodne pojave poput životinje poput riba i žaba koje padaju s neba — nakon oluja ili „istorijskih” padavina — česta su tema u popularnoj kulturi, često inspirisani knjigama američkog pisca Čarlsa Forta (1874-1932).

Naslovna fotografija: Canva