Snimak ne prikazuje sneg koji gori, već „mace” od topola

Na mrežama se deli video sa TikToka i sugeriše se kako prikazani sadržaj ne predstavlja prirodnu pojavu, a zapravo se radi o polju „maca” od topola koje su zapaljene.
Sneg koji gori
Izvor: Facebook/Printscreen

  • Na društvenim mrežama Fejsbuk i Iks deli se video sa TikToka koji navodno prikazuje „sneg koji gori”.
  • Preko vodenog žiga @red_max0108 našli smo originalni video, kao i deo koji se ne vidi na Fejsbuku. Naime, isečen je deo kada osoba iz originalnog videa uzima „mace” u ruku, te se jasno vidi da nije reč o snegu.
  • Objavu ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

Na društvenoj mreži Fejsbuk zapazili smo objavu sa videom podeljenim van svog originalnog konteksta. Naime, na snimku se prikazuje materija koja, na prvi pogled, vizuelno podseća na sneg, ali brzo sagoreva. Uz opisu stoji komentar: „sasvim prirodno iliti prirodna katastrofa”.

Fejsbuk objava o snegu koji gori
Izvor: Facebook/Printscreen

Pretragom vidljivog vodenog žiga, došli smo do video snimka na TikTok nalogu @red_max0108 (profil koji koristi ukrajinski jezik).

Na tom profilu se mogu videti razni snimci na njivama, sa životinjama i poljoprivrednom mehanizacijom. Međutim, iz snimka iz Fejsbuk objava, zapravo je isečen ključni kadar iz originalnog sa TikTok-a, te se ne vidi jasno da su na snimku „mace” koje sagorevaju, a ne sneg.

Mace su listovi koji na kratkorastima (kratkim izdancima) i dugorastima (dugim izdancima) razvijaju srcasto-jajaste listove. Topola ima muške i ženske cvetove koji se nalaze na posebnim stablima i i jedni i drugi cvetovi su formirani u „mace”.

Objava sa TikTok sa macama od topola
Izvor: TikTok/Red_Max0108/Printscreen

Pojedini korisnici Fejsbuka su ovu pojavu u komentarima povezivali sa kemtrejlsima, „snegom koji gori”, a spominjao se i „rezultat zaprašivanja”.

Video snimak smo našli i na Iksu (Tviteru), gde su korisnici brzo primetili da je reč o topoli, a ne o snegu koji gori. Sporna Fejsbuk objava je podeljena i na mreži Threads.

Objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja

O ovoj temi pisao je i portal AFP Činjenice.