Snimak na kojem Obama navodno podržava totalitarne režime je montiran
Stari snimak bivšeg predsednika Sjedinjenih Država Baraka Obame, u kojem govori o demokratskim vrednostima i totalitarnim režimima, ponovo kruži na društvenim mrežama u montiranoj verziji.
- Na društvenim mrežama deli se snimak Baraka Obame na kojem on navodno „odbacuje demokratske ideale” i poziva na „potčinjavanje totalitarizmu”.
- Snimak je montiran. Na originalnom snimku Obama govori protiv totalitarnih političkih režima.
- Objave montiranog snimka na Fejsbuku ocenili smo kao digitalno izmenjeni sadržaj.
Na viralnom snimku sa društvenih mreža bivši predsednik Sjedinjenih Država Barak Obama, prema umetnutnom prevodu, navodno kaže: „Radili smo generacijama na izgradnji međunarodnog poretka. Obični muškarci i žene suviše su maloumni da bi sami upravljali svojim poslovima. Red i napredak mogu doći samo kada pojedinci predaju svoja prava svemoćnom suverenu”.
Reč je o starom snimku koji je montiran. Delovi Obaminih izjava, tokom govora u Briselu 2014. godine, isečeni su i spojeni tako da izgleda da je bivši američki predsednik u svom izlaganju odbacio demokratske vrednosti. Na originalnom snimku, Obama govori protiv totalitarnih političkih režima, koji su u suprotnosti sa američkim idealom da su svi muškarci i žene stvoreni jednaki.
Sporan video sadrži dva kratka klipa. Na prvom, Obama pominje „međunarodni poredak na čijem smo stvaranju radili generacijama”, a na drugom on pominje ideju da su „obični muškarci i žene nesposobni da sami upravljaju svojim poslovima, da red i napredak mogu doći samo kada pojedinci predaju svoja prava svemoćnom suverenu”.
Te dve izjave iz Obaminog obraćanja u Briselu 2014. godine montirane su na viralnom snimku, kako bi se njegovi politički stavovi predstavili u obmanjujućem kontekstu.
U govoru koji je Obama održao tokom sastanaka sa zvaničnicima Evropske unije i NATO-a u Briselu u martu 2014. godine, on je pozvao zemlje NATO-a da pojačaju svoje prisustvo u Evropi, nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu.
Na originalnom snimku bivši predsednik Sjedinjenih Država kaže:
„Lideri i zvanice Evropske unije, predstavnici naše NATO alijanse, uvaženi gosti, sastajemo se ovde u trenutku testiranja za Evropu i Sjedinjene Države i za međunarodni poredak na čijoj smo izgradnji radili generacijama unazad. Tokom ljudske istorije, društva su se borila sa fundamentalnim pitanjima kako da se organizuju, pravilnom odnosu između pojedinca i države, najboljim sredstvima za rešavanje neizbežnih sukoba između država. I upravo ovde u Evropi, kroz vekove borbe – kroz rat i prosvetiteljstvo, represiju i revoluciju – počeo je da nastaje poseban skup ideala: vera da kroz savest i slobodnu volju svako od nas ima pravo da živi kako hoće. Ali ti ideali su takođe testirani – ovde u Evropi i širom sveta. Ti ideali su često bili ugroženi starijim, tradicionalnijim pogledom na moć. Ova alternativna vizija tvrdi da su obični muškarci i žene nesposobni da upravljaju sopstvenim poslovima, da red i napredak mogu doći samo kada pojedinci predaju svoja prava svemoćnom suverenu”.
Dakle, iz autentičnog transkripta Obaminog govora u Briselu 2014. godine, jasno je da bivši američki predsednik nije „odbacio demokratske vrednosti” i pozvao pojedince da se „potčine totalitarizmu”.
Monitirani video kružio je društvenim mrežama i ranije, o čemu su pisali „AP”, „Rojters” i „PolitiFact”.
***
Brojne redakcije za proveru činjenica zabeležile su u prošlosti slične primere orkestriranog širenja montiranih snimaka na kojima je bivši američki predsednik Barak Obama.
U julu 2023. godine „AP” je pisao o digitalno izmenjenom snimku na kojem Obama navodno kaže da je „rođen u Africi”. Sporan video potekao je sa satiričnog Jutjub kanala.
U novembru 2020. godine „USA Today” je analizirala digitalno izmenjen snimak na kojem Obama navodno izgleda „zbunjeno i dezorijentisano”. Kako se navodi u analizi, „ovo se dogodilo u 11. satu kampanje nakon što su Bajdenovi republikanski protivnici mesecima gurali narativ da je on ‘pospan’ i ‘senilan’”.
„PolitiFact” je u aprilu 2022. godine analizirao manipulisanu verziju snimka Obaminog govora na Univerzitetu Stanford, prilikom kojeg je on navodno „podržao širenje dezinformacija”. Činjenica je da na originalnom snimku Obama upozorava da „dezinformacije predstavljaju pretnju po demokratiju”.