Šojgu se nije prekrstio ispred Prigožinove ikone
Fotografija na kojoj se ruski ministar odbrane krsti ispred ikone Jevgenija Prigožina ne postoji.
- Na Fejsbuku, ali i drugim društvenim mrežama deli se fotografija sa ministrom odbrane RF, koji se navodno krsti ispred ikone Jevgenija Prigožina.
- Ta fotografija ne postoji, već je digitalno izmanipulisana jedna od onih nastalih na ceremoniji osvećenja Glavnog hrama ruskih oružanih snaga.
- Objave na Fejsbuku smo ocenili kao obmanjujuće. Reč je o zloupotrebi vizuelnog sadržaja.
Od pada aviona u kom je, kako su saopštile ruske vlasti, poginuo vođa grupe „Vagner“ Jevgenij Prigožin, na društvenim mrežama nižu se obmanjujuće objave o njemu i njegovoj smrti. Sada je na red došla i fotografija na kojoj se ruski ministar odbrane Sergej Šojgu navodno krsti ispred Prigožinove ikone.
Korisnici koji su podelili fotografiju, preuzetu za TikTok naloga @xxpiramidaxx, dodali su joj u opisu tvrdnje da je Moskva Prigožina „stavila na ikonu“ i „proglasila ga za sveca“.
Gotovo identična objava prenela se i na društvenu mrežu X.
Međutim, obrnutom pretragom slika na Google platformi može se pronaći originalna fotografija Šojgua koji se zaista krsti ispred ikone, ali na njoj nije Jevgenij Prigožin. Ta fotografija nastala je na ceremoniji osvećenja Glavnog hrama oružanih snaga Rusije, koja je održana u junu 2020. godine, a objavljena je na sajtu ruskog Ministarstva odbrane.
Osim one na kojoj je ruski ministar odbrane, među spornim objavama na TikTok-u i Fejsbuku našla se još jedna digitalno izmanipulisana fotografija. Na njoj se vide ruski patrijarh Kiril i sveštenici koji navodno drže Prigožinovu ikonu.
I u ovom slučaju reč je o fotomontaži, o čemu svedoči i snimak sa ceremonije osvećenja hrama, objavljen na YouTube kanalu Ruske Pravoslavne Crkve.
***
Fotografija sa Prigožinovom ikonom samo je jedna u nizu manipulacija koje kruže na velikim platformama. Kako je Istinomer već pisao, do korisnika društvenih mreža stigli su i da je „Prigožinov pilot imao postvakcinalni miokarditis“, te da je „srčani udar mogući uzrok avionske nesreće“. Osim toga, uz deset godina star snimak rušenja ruske rakete u Kazakstanu, širili su se i navodi da je reč o snimku „trenutka pada Prigožinovog aviona“.