Stari priručnik, a nove dezinformacije – odakle tvrdnja da Nemačka „upućuje” siromašnu decu na bavljenje prostitucijom?
Obmanjujuće tvrdnje potekle su iz pogrešnog tumačenja svrhe i namene kontroverznog priručnika o seksualnom obrazovanju na nemačkom jeziku.
- Na Fejsbuku se dele tvrdnje da „Nemačka vlada upućuje decu iz siromašnih porodica na bavljenje prostitucijom zbog dodatnog novca”.
- Radi se o manipulativnom tumačenju namene priručnika za roditelje i decu koji se bavi temom seksualnog rada.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao obmanjujuće.
Sporne tvrdnje o tome da „Nemačka vlada upućuje decu iz siromašnih porodica na bavljenje prostitucijom zbog dodatnog novca” pronašli smo u nekoliko objava na Fejsbuku, kao i na portalu „Nulta tačka”. U tekstu se navodi da se „u Berlinu deli knjiga za decu koja ih uči koristima prostitucije”.
„Nemačka vlada je počela da upućuje decu iz siromašnih porodica da se okrenu prostituciji kao održivom sredstvu za zaradu dodatnog novca. Nova knjiga za decu koju je odobrila vlada deli se deci u Berlinu kako bi ih naučila o ‘koristima prostitucije’. Uznemirujuća knjiga pod nazivom ‘Rozi treba novac’ kreirana je za decu uzrasta od 6 do 12 godina čiji roditelji ili članovi porodice možda imaju finansijskih poteškoća”, navodi se u spornom članku.
Činjenica je da je sporan priručnik o seksualnom radu „Rosi sucht Geld” bio među preporukama za informisanje o prostituciji na zvaničnom sajtu berlinske vlade. Međutim, tvrdnja da „Nemačka vlada upućuje decu iz siromašnih porodica da se bave prostitucijom zbog dodatnog novca” u potpunosti je netačna. Maloletnim licima u Nemačkoj nije dozvoljeno bavljenje prostitucijom.
Reč je o knjizi/priručniku „Rosi sucht Geld”, odnosno u prevodu sa nemačkog „Rosi traži novac”, ili „Rosi je potreban novac”, koja je objavljena 2013. godine kao deo inicijative koju sponzoriše grad (Berlin-Mitte) za prikupljanje ideja iz javnosti o tome kako informisati decu o seksualnom radu, prema objašnjenju kancelarije Mitte distrikta, koja operiše u sklopu berlinske vlade.
Priručnik je na zvaničnoj veb stranici berlinske vlade bio naveden kao preporučeni izvor za informisanje o prostituciji – i dostupan za preuzimanje u PDF formatu – o čemu svedoči arhivirana verzija stranice, odakle ga je i dalje moguće preuzeti.
Priručnik je dospeo u žižu javnosti nakon što je nedavno oštro kritikovan u feminističkom podkastu na nemačkom jeziku „Die Podcastin”, kao i na feminističkom portalu na engleskom jeziku „Reduxx”.
Neke od kritika su da se „surova stvarnost na ulicama Berlina, u kojoj žene neretko bivaju eksploatisane i fizički napadnute – banalizuje”, te da se „ne govori o nasilju koje žene doživljavaju na ulicama od strane manijaka i makroa”, izvestio je „Berliner Zeitung”.
Berlinska vlada se povodom navedenih optužbi ubrzo oglasila saopštenjem u kojem je istakla da je reč o „priručniku za roditelje koji se suočavaju sa pitanjem kako da objasne svojoj deci zašto na ulicama grada ima seksualnih radnika”.
„O knjizi nema komentara već 10 godina, iako je nakon objavljivanja aktivno promovisana. Izdavala se isključivo odraslima, koji su sami odlučivali kako i da li žele da je koriste. Knjiga pokušava da ponudi vodič/priručnik za roditelje koji se suočavaju sa pitanjem kako da objasne svojoj deci zašto na ulicama grada ima seksualnih radnika. Porodice koje žive u ulici Kurfürstenstrasse pitale su okružnu kancelariju Mitte šta treba da kažu svojoj deci. Mnogi su se osetili preplavljeno ovim pitanjem. Zbog toga je lokalna radna grupa odlučila 2012. godine da izradi knjigu kao deo projekta finansiranja. Retrospektivno, međutim, mora se konstatovati da ovaj materijal nije postigao nijedan od očekivanih rezultata i da odrasli nisu koristili knjigu. Zbog toga će biti uklonjena sa veb stranice, veb lokacija će biti revidirana i usklađena sa današnjim potrebama”, navodi se u saopštenju.
Knjiga „Rosi sucht Geld” od 26. septembra ove godine više nije dostupna za preuzimanje sa zvaničnog veb sajta berlinske vlade, navodi „Snopes” koji se takođe bavio ovom temom.
***
Prostitucija u Nemačkoj je legalna i regulisana je „Zakonom o zaštiti radnika/radnica u prostituciji iz 2017. godine. Zakon jasno kaže da licima mlađim od 18 godina nije dozvoljeno bavljenje seksualnim radom. Ciljevi zakona su poboljšanje prilika i pravnog položaja lica koja se bave prostitucijom, kao i suzbijanje kriminala, kao što su trgovina ljudima, nasilje i eksploatacija seksualnih radnika, navodi se na veb sajtu nemačke NVO Mreže protiv trgovine ljudima „KOK”.
Zakon ne uključuje samo obaveznu registraciju i zdravstvene konsultacije za seksualne radnike, već i obaveznu licencu, uključujući test pouzdanosti, za operatere javnih kuća, kao i dalje propise za prostituciju. Zakon su kritikovali mnogi akteri, između ostalog zbog zabrinutosti da neće unaprediti prava osoba koje se bave prostitucijom, dok bi pristupi u borbi protiv trgovine ljudima i propisi o prostituciji mogli da se pomešaju. Ovu argumentaciju koristio je i „KOK” u svom saopštenju iz juna 2016. godine. „Dojče vele” je u oktobru 2021. godine objavio analizu u kojoj se navodi da je „preko 90 odsto seksualnih radnika u Nemačkoj neregistrovano”.