Studentkinja targetirana u tabloidima i na mrežama – uz pogrešnu fotografiju

Na društvenim mrežama, ali i u pojedinim medijma, osvanule se objave u kojima je targetirana studentkinja Ela Zeković, nakon gostovanja na RTS-u gde je pričala o studentskim protestima u ime koleginica i kolega koji su u blokadi više od dva meseca. Narativ iza ove manipulacije zapravo je deo niza spinova koji su usledili kao reakcija na studentsku pobunu.
Vaseljenka, Informer, Srpski telegraf, BBC

  • Informer, Srpski telegraf, Vaseljenska i brojni korisnici na mrežama objavili staru fotografiju BBC, kao dokaz da je studentkinja Ela Zeković deo ekstremne levice, raznih lobija, radikalnog NVO sektora itd.
  • Fotografija je autentična, ali na njoj nije Zeković.
  • Ove objave su primer zloupotrebe vizuelnog sadržaja.

Informer se pita “šta znamo o novoj „zvezdi“ antisrpskih medija?!”, navodeći da je “Zekovićeva oduševljena komunističkim idejama, daje nedvosmislenu podršku LGBT pokretu i čest je gost na tribinama koje organizuju organizacije iz NVO sektora”.

Ovaj tabloid potom nastavlja u istom tonu, pokušavajući da “diskredituje” studentkinju, uz informaciju da je “BBC na srpskom, jedna od medijskih grupacija za pritisak, svojevremeno citirao njene reči o nedvosmislenoj podršci koju daje gej lobiju u Srbiji”. 

Kao ilustraciju prilažu skrinšot objave BBC-a sa mreže X, u kojem je citat Ele Zeković, kao i fotografije dve osobe, sa zastavama Jugoslavije i sa duginim bojama. Ista fotografija iskorišćena je u tekstu Srpskog telegrafa, koji piše o ekstremnoj levici, stavljajući studentkinju u društvo pojedinih predstavnika opozicije, kao i aktivista koji su često na meti tabloida i vlasti.

Pa navodi:

www.republika.rs

Vaseljenska.net se takođe uključila u ovaj niz manipulacija, pa su u pratećem tekstu napisali i “pod plaštom studentskog aktivizma, promovišu se ideje koje su u direktnoj suprotnosti sa tradicionalnim vrednostima srpskog naroda.”

Studentski protesti, koje podržava više od 60% građana, prema Crtinom istraživanju, na meti su tabloida i spinova od početka blokada u novemrbu 2024. godine. Otkrivanje ličnih podataka, targetiranja i zastrašivanja, samo su neke od poteza prorežimskih medija, kao i predstavnika vlasti.

Međutim, na priloženoj fotografiji, koju su iskoristili i mediji i brojni korisnici na društvenim mrežama — nije Zeković.

Jednostavna obrnuta pretraga fotografije vodi do X profila medija BBC na srpskom. Objava sa “spornom” fotografijom je iz septembra 2021. godine, kada je BBC izveštavao o Paradi ponosa u Beogradu.

Dakle, iako je fotografija verodostojna — izvorno objavljena na X nalogu BBC na srpskom 2021. godine — na njoj nije studentkinja Ela Zeković. 

Osim činjenice da je vizuelno očigledno da je reč o različitim osobama, Zeković je za FakeNews Tragač demantovala da se ona nalazi na fotografijama koju su proširili tabloidi, kako se tvrdi.

„To nisam ja na slici, jeste moja izjava, jeste moj komentar, ali nisam ja na slici“, navodi Ela Zeković za FakeNews Tragač.” (Izvor: 30. januar 2025. godine, FNT)