Ujedinjene nacije ne pozivaju na dekriminalizaciju pedofilije
Teoretičari zavere iskoristili su sadržaj iz dokumenta o ljudskim pravima, koji je u martu ove godine objavila Međunarodna komisija pravnika, za širenje konspirativnog narativa o navodnom zagovaranju dekriminalizacije pedofilije od strane Ujedinjenih nacija.
- Na Fejsbuku su se raširile tvrdnje da Ujedinjene nacije pozivaju na dekriminalizaciju pedofilije.
- Radi se o pogrešnom tumačenju dokumenta koji je nedavno objavila Međunarodna komisija pravnika. Radi se o setu pravnih principa o primeni pristupa zasnovanog na ljudskim pravima u krivičnom pravu u pitanjima koja se odnose na seks, reprodukciju i druge oblasti.
- U dokumentu se ne poziva na dekriminalizaciju pedofilije, niti se pominje ta tema.
- Objave na Fejsbuku ocenili smo kao netačne.
Dokument koji je u martu ove godine objavila Međunarodna komisija pravnika uz podršku Ujedinjenih nacija pokrenuo je talas dezinformacija o tome da „Ujedinjene nacije zagovaraju legalizaciju pedofilije”.
Slične objave delile su se na društvenim mrežama u januaru ove godine, kada se za Svetski ekonomski forum netačno tvrdilo da nastoji da dekriminalizuje pedofiliju. Portal „Nulta tačka” uvezao je ova dva konspirativna narativa u tekstu koji je nedavno objavio.
Radi se o izveštaju koji je nastao kao proizvod petogodišnjeg procesa Međunarodne komisije pravnika, koja je u u partnerstvu sa UNAIDS-om (Zajedničkim programom Ujedinjenih nacija za HIV/AIDS) i Kancelarijom visokog komesara UN za ljudska prava – izradila set pravnih principa za pristup krivičnom zakonu zasnovan na ljudskim pravima, o pitanjima koja se odnose na seks, reprodukciju, HIV i drugo.
Deo dokumenta koji je izazvao kontroverze glasi:
„Štaviše, seksualno ponašanje koje uključuje osobe ispod propisane minimalne starosne granice za pristanak na seks može biti sporazumno činjenično, ako ne po zakonu. U ovom kontekstu, sprovođenje krivičnog zakona treba da odražava prava i sposobnost osoba mlađih od 18 godina da donose odluke o upuštanju u sporazumno seksualno ponašanje i njihovo pravo da budu saslušani u stvarima koje ih se tiču.”
Kako je dosta stranih medija i stranica na društvenim mrežama citiralo ovaj deo izveštaja i predstavilo ga van konteksta, Međunarodna komisija pravnika objavila je saopštenje 20. aprila na svojoj veb stranici i ukazala da je reč o pogrešnom i zlonamernom tumačenju izveštaja.
„Izveštaj koji je u martu objavila Međunarodna komisija pravnika pogrešno je predstavljen na brojnim veb stranicama. Komisija nije pozivala na dekriminalizaciju seksa sa decom, niti je pozivala na ukidanje starosne granice za pristanak. Izveštaj Međunarodne komisije pravnika postavlja pravne principe za usmeravanje primene međunarodnog zakona o ljudskim pravima na krivično pravo u nizu pitanja. U primeni zakona, prepoznato je da krivične sankcije nisu prikladne protiv adolescenata sličnog uzrasta za sporazumnu neeksploatatorsku seksualnu aktivnost. Takođe je poznato da adolescentima ne treba sprečavati pristup zdravstvenim uslugama koje ih štite. UN su odlučne u borbi protiv seksualne eksploatacije dece, zastupaju stav da su seksualna eksploatacija i zlostavljanje dece zločin i podržavaju zemlje da zaštite decu”, navodi se u saopštenju komisije.
Da skorašnji izveštaj Međunarodne komisije pravnika ne predlaže dekriminalizaciju pedofilije potvrdili su i zvaničnici UNAIDS-a i stručnjaci za ljudska prava za „PolitiFact”. Oni su objasnili da bi „ovo uputstvo trebalo da se primenjuje na sporazumni seks između adolescenata sličnog uzrasta”.