Vakcinacija dece u Gazi povod za širenje dezinformacija o štetnosti vakcina

U manipulativnim objavama na društvenim mrežama, vakcinacija protiv dečje paralize u Gazi predstavljena je kao - sredstvo ratovanja.
Izvor: Canva
  • U kontekstu vakcinacije u Gazi protiv dečje paralize, na mrežama se dele tvrdnje da su deca u Gazi „vakcinisana otrovom“, te se insinuira da Izrael stoji iza kampanje vakcinacije.
  • Kampanju vakcinacije protiv dečje paralize u Gazi sprovelo je palestinsko Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, UNICEF i agencijama Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama.
  • Deca su vakcinisana novom oralnom polio vakcinom (nOPV2) koja se koristi za zaustavljanje prenošenja varijante poliovirusa tipa 2 (cVDPV2), koji je trenutno najrasprostranjeniji. 
  • Naučni dokazi potvrđuju da je vakcina nOPV2 bezbedna i efikasna.
  • Objave na mrežama ocenili smo kao netačne.

Medijski izveštaji i video prilozi o vakcinaciji u Gazi protiv dečje paralize dele se na mrežama sa tvrdnjama da su deca u Gazi „vakcinisana otrovom“,  te insinuiraju da je vakcinacija u Gazi „oblik ratovanja koji sprovodi Izrael“.

Izvor: Screenshot / Facebook

Izrael i Hamas dogovorili su se za tri dvodnevne pauze u borbama u Pojasu Gaze kako bi oko 640 hiljada dece iz ovog regiona primilo vakcinu protiv dečje paralize, izvestili su mediji krajem avgusta ove godine.

Oko 560 hiljada dece mlađe od deset godina vakcinisano je protiv dečje paralize tokom prvog kruga kampanje hitne vakcinacije koja je sprovedena u tri faze od 1. do 12. septembra u Pojasu Gaze, navodi se u izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Deca su vakcinisana novom oralnom polio vakcinom (nOPV2) koja se koristi za zaustavljanje prenošenja varijante poliovirusa tipa 2 (cVDPV2), koji je trenutno najrasprostranjeniji. 

Naučni dokazi potvrđuju da je vakcina nOPV2 protiv dečje paralize bezbedna i efikasna.

 

Aktivna kampanja vakcinacije dece u Gazi

 

Akciju vakcinacije protiv dečje paralize u Gazi sprovelo je palestinsko Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, UNICEF-om i agencijama Ujedinjenih nacija za pomoć za palestinskim izbeglicama.

Kampanja je sprovedena kao deo hitnog i snažnog odgovora na potvrdu cirkulišuće varijante poliovirusa tipa 2 (cVDPV2) u Gazi, koji je pronađen u okruženju u julu 2024. godine, i kod 10-omesečnog deteta u avgustu 2024. godine. 

SZO u izveštaju objavljenom 13. septembra navodi da će drugi krug kampanje uslediti idealno u roku od četiri nedelje, kako bi se deci u Gazi obezbedila druga doza nOPV2 u cilju zaustaviljanja epidemije i sprečavanja njenog međunarodnog širenja”.

Dakle, nema dokaza da je vakcinacija protiv dečje paralize u Gazi sredstvo ratovanja” koje koristi Izrael. 

***

Brojne nevladine organizacije za zašititu ljudskih prava objavile su izveštaje u kojima navode da Izrael koristi nezakonite metode ratovanja u Pojasu Gaze” poput izgladnjivanja, uništavanja bolnica i vodovodnih i sanitarnih objekata. Prema podacima SZO, od početka rata u Pojasu Gaze poginulo je više od 39 hiljada ljudi, a prijavljeno je 91 hiljada povređenih. 

„Zdravstveni sistem je pod velikim pritiskom, sa preko hiljadu dokumentovanih napada na zdravstvene ustanove. Ovi napadi su doveli do nefunkcionisanja bolnica i centara primarne zdravstvene zaštite, što dodatno otežava pružanje osnovnih usluga. Zdravstvenu krizu pogoršava prevalencija zaraznih bolesti, sa preko 577 hiljada slučajeva akutne vodene dijareje i 995 hiljada slučajeva akutnih respiratornih infekcija prijavljenih samo u Pojasu Gaze. Pored toga, region se suočava sa rastućim teretom nezaraznih bolesti, uključujući dijabetes i kardiovaskularne bolesti, koje pogađaju stotine hiljada pojedinaca”, navodi Health Cluster.

O dečjoj paralizi

Poliomijelitis (dečja paraliza) je visoko zarazna bolest uzrokovana virusom koji napada nervni sistem pri čemu može da izazove potpunu paralizu za nekoliko sati.

Virus se prenosi sa osobe na osobu, uglavnom fekalno-oralnim putem ili, ređe, kontaminiranom vodom ili hranom i razmnožava se u crevima. Početni simptomi su groznica, umor, glavobolja, povraćanje, ukočenost vrata i bol u udovima. Jedna od 200 infekcija dovodi do nepovratne paralize (obično u nogama). Među paralizovanima, od 5 do 10 odsto umire kada im se disajni mišići imobilišu.

Poliomijelitis uglavnom pogađa decu mlađu od 5 godina. Međutim, infekcija se može preneti svakoj osobi koja nije stekla specifičan imunitet na poliovirus (aktivnom imunizacijom ili preležanom bolešću) bez obzira na uzrast.

Ne postoji lek za poliomijelitis, samo prevencija. Vakcina protiv poliomijelitisa, koja se daje više puta, može detetu da pruži doživotnu zaštitu. Dostupne su dve vrste vakcina: oralna poliomijelitis vakcina i inaktivirana poliomijelitis vakcina. Obe su efikasne i bezbedne i koriste se u različitim kombinacijama širom sveta, u zavisnosti od lokalnih epidemioloških i programskih okolnosti, kako bi se obezbedila najbolja moguća zaštita stanovništva.