Video ne prikazuje vazdušni napad Izraela na Gazu već bombardovanje u Siriji
Snimak za koji se tvrdi da prikazuje vazdušne napade Izraela na Gazu u prvim danima oktobarskog sukoba između Izraela i Hamasa, proširio se među korisnicima Telegrama i Fejsbuka i na našem govornom području. Međutim, reč je o kadrovima bombardovanja Arihe, sirijskog grada, koje se takođe desilo početkom ovog meseca.
- „U ovim minutima potpuno divljačko bombardovanje pojasa Gaze i isključivo civilnih ciljeva od strane Izraelaca”, navodi se u opisu snimka objavljenog na Telegramu i Facebooku 8. oktobra 2023. godine.
- Viralni snimak se, pak, ne može dovesti u vezu sa pojasom Gaze, niti sa izraelskim vazdušnim napadima na ovo područje.
- Reč je o reportaži preuzetog sa društvene mreže X/Twitter koju je objavio sirijski novinar Ahmed Rahal 7. oktobra, nakon bombardovanja Arihe u Siriji
لحظات القصف الأولى على مدينة #أريحا جنوب #إدلب pic.twitter.com/4MynjCZY6B
— أحمد رحال Ahmed Rahhal (@pressrahhal) October 7, 2023
Isti snimak Rahal je objavio i na svojim YouTube i Telegram kanalima. U videu, on između ostalog navodi sledeće: „Grad Ariha, južno od Idliba, meta je intenzivnog topničkog i raketnog bombardiranja već treći dan zaredom… Kao što vidite, ovo je jedna od granata.”
„Bombardovanje pogađa ceo grad Arihu. Tokom trodnevnog raketiranja područja Arihe, Idliba i cele severne Sirije… broj mrtvih dosegao je 33, većina žrtava su žene i deca„, dodaje Rahal.
Novinar BBC Verify-a Šajan Sardarizade na X-u takođe bavio proverom ovog snimka, kratko potvrđujući da je na snimku „grad Ariha u Siriji koji je bio meti snaga sirijske vlade”.
That’s not a video of Israel striking targets in Gaza. It shows the town of Ariha in Syria being targted by Syrian government forces. pic.twitter.com/fSWJoyLDkP
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) October 8, 2023
U medijskim izveštajima o bombaškim napadima u Arihi i Idlibu početkom oktobra, navodi se da su sirijske vojne snage zajedno sa svojim ruskim saveznicima bombardovale nekoliko sirijskih gradova na severu. Dodaje se i da je reč o odgovoru sirijske vlade na smrtonosni napad „terorističkih organizacija“ na vojnu akademiju u Homsu 5. oktobra.
Rahalov snimak nastao je u blizni dve prepoznatljive džamije koje smo pronašli uz pomoć Google mapa, te i geolokacijski potvrdili da je snimak nastao u Siriji, ne u Gazi.
Ovom dezinformacijom bavio se i AFP.