Video prikazuje performans posvećen jezidskim ženama, žrtvama trgovine ljudima
Umetnički projekat kurdske umetnice posvećen ženama Jezida proširio se na mrežama u regionu bez odgovarajućeg konteksta.

- Na mrežama se deli snimak sa tvrdnjama da prikazuje kako je Islamska država porobljavala i prodavala jezidske žene na tržištu robova u Siriji i Iraku.
- Činjenica je da je Islamska država zlostavljala i prodavala žene Jezida. Međutim, konkretno ovaj snimak ne prikazuje stvaran događaj, već umetnički performans koji je posvećen jezidskim ženama koje su bile žrtve trgovine ljudima.
- Objavama na mrežama nedostaje kontekst.
“Evo kako je Islamska država porobljavala i prodavala jezidske žene na tržnicama robova u Siriji i Iraku…”, navodi se u objavama na Fejsbuku koje se dele zajedno sa snimkom muškarca koji hoda i podiže veo sa lica žena obučenih u burke.
Istina je da je Islamska država zlostavljala i prodavala žene Jezida, međutim, snimak koji se proširio na mrežama ne prikazuje stvaran događaj.
Reč je o umetničkom performansu koji je posvećen jezidskim ženama koje su bile žrtve trgovine ljudima. Projekat je osmislila kurdska umetnica Arijan Rafik, koja je za AFP objasnila da je nastup održan na Arbil pijaci u Iraku u martu 2023. godine.
“Moje umetničko delo se razvija oko kurdskih žena Jezida koje su bile izložene seksualnom nasilju i prodate na pijaci robova. Jezidske kurdske devojke su žrtve religije. Budući da pripadaju različitim religijama, njihovi životi su pretvoreni u pakao”, rekla je Rafik za AFP.
Noah Sh Kadir, glumac koji na snimku igra ulogu muškarca na “aukciji” dok podiže veo sa lica žena obučenih u burke, takođe je potvrdio za AFP da video prikazuje umetnički performans.
“Nastupao sam u ovom umetničkom delu i nastavljamo da nastupamo ovako u svrhu podizanja svesti”, rekao je Kadir.
Snimak performansa objavljen je na Instagram nalogu Arijan Rafik, sa naslovom: “The Unheard Screams Of The Ezidkhan Angels” (snimak je bio objavljen i na Fejsbuk nalogu Rafik, ali trenutno je dostupna samo arhivirana verzija).
O genocidu nad Jezidima
Islamska država, koja posmatra Jezide koji slede nemuslimansku monoteističku veru kao jeretike/nevernike, započela je 3. avgusta 2014. godine razorni napad na jezidski narod Sindžara u severozapadnom Iraku blizu granice sa Sirijom.
Komisija Ujedinjenih nacija (UN) je dokumentovala kako je Islamska država počinila genocid, kao i višestruke zločine protiv čovečnosti i ratne zločine putem masovnih pogubljenja, prisilnog prelaska na islam, porobljavanja i široko rasprostranjenog seksualnog nasilja nad ženama i devojčicama.
Nakon napada na Sindžar, Islamska država je nasilno prebacila hiljade zarobljenih Jezida u Siriju gde su devojčice od devet godina bile podvrgnute seksualnom ropstvu, a jezidski dečaci od sedam godina bili prisilno obučeni za borbene uloge i samoubilačke misije, navodi se u izveštaju UN-a.
Nakon teritorijalnog poraza Islamske države u martu 2019, procenjuje se da se 2.600 Jezida i dalje vodi kao nestalo, prema Kancelariji za kidnapovane Jezide u Dohuku. Veruje se da se značajan deo nalazi na severoistoku Sirije nakon što ih je Islamska država otela i prevezla tamo, navodi Amnesty International u izveštaju iz 2024. godine.
Amnesty International je intervjuisao organizacije koje se bave pravima Jezida i aktiviste koji procenjuju da je veliki broj Jezida uhvaćen u sveobuhvatni sistem pritvora koji je uspostavljen za držanje ljudi za koje se smatra da su pripadnici Islamske države u severoistočnoj Siriji. Ovaj sistem vodi Autonomna administracija regiona Severne i Istočne Sirije (autonomne vlasti).