Zelenski nije kupio francusku investicionu banku Milleis Banques

Na društvenim mrežama širi se tvrdnja da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u februaru 2025. godine kupio francusku investicionu banku Milleis Banque koristeći ofšor kompaniju Maltex. Kao navodni dokaz spominje se video koji izgleda kao televizijski izveštaj. Međutim, analiza pokazuje da je ova tvrdnja lažna – ne postoje nikakvi dokazi o prodaji banke, a snimak je - manipulisan.
Volodimir Zelenski
Foto: FoNet/AP

  • Ne postoji nijedan relevantan dokaz da su Volodomir Zelenski ili kompanija Maltex kupili francusku investicionu banku Milleis Banque.
  • Snimak koji se koristi kao dokaz sadrži logo nepostojećeg TV kanala uz veštački generisan glas.
  • Banka Milleis Banque i njen vlasnik, kompanija AnaCap, demantovali su navode o prodaji ukrajinskom predsedniku.
  • Ni u zvaničnim finansijskim registrima Francuske ne postoji zapis o spornoj akviziciji.
  • Objave ocenjujemo kao dezinformaciju i zloupotrebu vizuelnog sadržaja.

 

Tvrdnja da je Zelenski kupio Milleis Banque putem ofšor kompanije Maltex pojavila se početkom marta i na društvenim mrežama na našem govornom području.

Viralne objave iz kojih je potekla sporna tvrdnja potekla je iz snimka (poteklog sa proruskih Telegram kanala) u kojem osoba stoji ispred zgrade sa logom Milleis Banque, dok titlovi na engleskom jeziku prate njen govor.

Izvor: Telegram

Navodni televizijski prilog tvrdi da je Maltex početkom februara, preuzeo banku za 1,2 milijarde evra, neposredno pre nego što je Zelenski odbio da potpiše sporazum sa Donaldom Trampom o mineralnim resursima.

Ipak, detaljna provera pokazuje da ova tvrdnja nema utemeljenja u realnosti.

Navodni izvor ove tvrdnje su “francuski mediji”, ali pretraga na engleskom, francuskom i ukrajinskom jeziku, nije rezultirala nijednim relevantnim izveštajem koji potvrđuje prodaju Milleis Banque.

Štaviše, u intervjuu za francuski Le Figaro od 23. februara 2025. godine, generalni direktor Milleis Banque, Nikola Ibert, nije pominjao bilo kakvu prodaju banke. Naprotiv, on je izjavio da kompanija AnaCap, trenutni vlasnik banke, “nema žurbu da ode” i da će identitet banke “ostati nepromenjen u doglednoj budućnosti”.

Jedan od ključnih elemenata snimka koji se koristi kao dokaz, jeste logo televizijskog kanala “TV12” u gornjem desnom uglu ekrana. Pretragom ovog logotipa nije pronađen nijedan legitiman TV kanal pod tim nazivom.

Francuska je ranije imala kanal NRJ12, međutim, on je ugašen 1. marta 2025. godine, nakon što je regulatorna agencija CSA odlučila da mu ne obnovi licencu. Njegov logo se ne poklapa sa logotipom iz videa, što ukazuje na još jedan detalj manipulacije o “TV12”.

Osim toga, u snimku se koristi naslovna muzička podloga BBC vesti.

Digitalna analiza audio zapisa iz videa, pak, pokazuje da je glas naratora generisan uz pomoću softvera generativne veštačke inteligencije. Dve nezavisne provere, korišćenjem alata Hiya (putem InVid verifikacionog alata) i DeepFake-o-Meter, pokazale su da postoji visok nivo sintetičkih karakteristika u glasu.

Poređenja radi, autentične televizijske reportaže imaju prirodne varijacije u tonu i izgovoru, dok AI-generisani glasovi često zvuče previše jednolično i nemaju prirodne greške u govoru.

U videu se prikazuje dokument koji navodno dokazuje akviziciju Milleis Banque, a za koji se tvrdi da ga je sastavila britanska revizorska kompanija PricewaterhouseCoopers (PwC). Međutim, PwC je u zvaničnom saopštenju 11. marta 2025. godine negirao autentičnost ovog dokumenta, opisujući ga kao “grubi falsifikat”.

Dodatno, zvanični finansijski registri pokazuju da Milleis Banque koristi druge revizorske kompanije – Ernst & Young (EY) iz Londona i Forvis Mazars iz Pariza – čime se dodatno pobija tvrdnja o PwC-ovom izveštaju.

Francuska ima jasan sistem javnog beleženja velikih finansijskih transakcija. Službeni bilten civilnih i komercijalnih obaveštenja (BODACC), koji evidentira sve veće korporativne promene, ne beleži nikakvu prodaju Milleis Banque između januara i marta 2025. godine.

Takođe, Francuski registar kompanija i zvanična veb stranica banke i dalje pokazuju da je kompanija AnaCap vlasnik Milleis Banque, a njegov partner i dalje sedi u upravnom odboru banke.

Ukrajinski centar za borbu protiv dezinformacija je 10. marta ovim povodom takođe izdao saopštenje u kome jasno demantuju navode po kojima je Zelenski kupio francusku investicionu banku:

„Centar je proverio ovu informaciju i možemo potvrditi da je reč o neistini. Navodni izvor tvrdnje su „francuski mediji“, ali nijedan relevantan medij nije izvestio o takvoj transakciji. Video koji se koristi kao „dokaz“, a koji deluje kao televizijski izveštaj, sadrži lažni logotip TV kanala koji ne postoji.

Uz ovu lažnu priču, i druge dezinformacije usmerene protiv predsednika Zelenskog ciljaju englesko govorno područje. Među njima su i odavno razotkrivene tvrdnje da Zelenski poseduje vilu od 35 miliona dolara na Floridi i da na ofšor računu drži 1,2 milijarde dolara. Ova lažna priča prvobitno je fabrikovana u Rusiji u februaru 2022. godine i više puta je dokazana kao netačna.”

Povezan sadržaj

Ova tvrdnja dolazi iz krugova koji već duže vreme šire dezinformacije o Ukrajini i predsedniku Zelenskom. Slične lažne priče su već ranije plasirane, uključujući netačne tvrdnje da Zelenski kupio Hitlerovu vilu, luksuzan hotel u Alpima ili rezidenciju kralja Čarlsa.