Zemljotres u Maroku i akcije spasavanja beba – snimci koji se dele van konteksta

Viralni video koji navodno prikazuje spašavanje novorođenčeta iz zemljotresa koji je ovog septembra pogodio Maroko, nastao je zapravo pre četiri godine i nije povezan sa prirodnom katastrofom.
Izvor: Canva

U zemljotresu magnitude 6,8 koji je 8. septembra pogodio Maroko poginulo je tri hiljade osoba, dok je pet hiljada lakše ili teže povređeno.

Kao i u slučaju ranijih razornih katastrofa — poput zemljotresa u Turskoj i Siriji, požara na Havajima ili poplava u Libiji — nije retkost da veliku pažnju javnosti privuku sadržaji sa šokantnim podtonom, ali i veoma emotivne fotografije i snimci koji prikazuju decu, životinje, trudnice ili herojske poduhvate.

Često se u ovakvim situacijama dešava da viralni postanu snimci koji, pak, kontekstualno, vremenski niti lokacijski ipak nisu povezani sa kritičnom situacijom.

Upravo takav snimak, masovno se delio mrežama na našem govornom području u kontekstu septembarskih zemljotresa u Maroku.

Reč je o snimku u čijem se opisu tvrdi da je reč o spasavanju novorođenčeta iz ruševina nakon razornog zemljotresa u okolini Marakeša.

„Novorođenče pronađeno živo, s pupčanom vrpcom, nakon potresa u Maroku,” navodi se u objavi od 12. septembra 2023.

Izvor: Screenshot / Facebook

Snimak novorođenčeta u plavom pokrivaču se najpre pojavio na Telegram kanalu kanalu Novo doba starih ratnika odakle se proširio na Fejsbuk.

Obrnutom pretragom ključnih delova snimka došli smo do zaključka da je video nastao u maju 2019. godine u lučkom gradu Kazablanka, jednog od najvažnijih ekonomskih i trgovačkih centara Maroka. Snimak svedoči trenutku kada je lokalni pastir pronašao napušteno i praktično tek rođeno dete. Ne postoji indicija da se pre toga desila bilo kakva katastrofa.

Najranije objavljeni originalni snimak pronašli smo na Facebook stranici Atlas dorigine od 17. maja 2019. godine. U opisu objave se navodi da je pastir pronašao novorođenče „nakon što je čuo plač” u četvrti Sidi Maruf na obodu Kazablanke.

O ovom događaju izveštavali su i brojni marokanski mediji ističući da je pokrenuta istraga za osobom koja je, kako se navodi, „polu-pokopala” dete. Novorođenče je, kako su tada izvestili lokalni portali, iako u realtivno dobrom stanju, prebačeno u obližnju bolnicu.

Snimak u kom se tvrdi da je još jedna beba spašena nakon zemljotresa u Maroku, pojavio se i na mreži X 9. septembra.

Međutim, ni ovaj snimak novorođenčeta nije nastao u Maroku. Pretpostavlja se da je dete pronađen u okolini grada Kanpura u Indiji, 8. septembra.

Portal Times of India je objavio da je dete pronađeno živo nakon što je sahranjeno u selu Pulandar u okrugu Kanpur Dehat. Okolnosti incidenta su nejasne i policija je, kako se navodi, započela istragu o ovom slučaju.

Iako snimci bebe u plavom pokrivaču, ali ni u novorođenčeta u ruševinama nisu nastali u septembru 2023. godine, pronašli smo snimak koji zaista prikazuje akciju spasavanja deteta iz ruševina u Marakešu. U opisu snimka objavljenog na stranici Marocco World News, navodi se da su aktivisti spasili novorođenče 8. septembra.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Morocco World News (@moroccoworldnews)

U proteklom periodu analizirali smo sličan sadržaj koji se, poput snimka novorođadi nakon zemljotresa, nakon velikih katastrofa deli van svog izvornog konteksta, poput zemljotresa u Turskoj i Siriji.