Dačić nije tražio podelu Kosova!
Tvrdeći da lider njene stranke „nikada nije rekao da se zalaže za podelu Kosova, već povlačenje linije razgraničenja“, potpredsednica SPS-a je pokušala da objasni u čemu je razlika:
„Linija razgraničenja podrazumeva da tamo gde postoji dominantno srpsko stanovništva budu prisutne i institucije Srbije.
Zar to ne predstavlja ignorisanje uslova nemačke kancelarke Angele Merkel za napredak u evropskim integracijama o, kako je ona navela, ukidanju paralelnih institucija na severu Kosova?
– Pod institucijama Srbije podrazumevam zdravstvo, školstvo, sudove. Ali, o tome bi bilo najbolje da razgovarate s predsednikom moje stranke.“
Danas, 10. 10. 2011. godine
Međutim, Ivica Dačić je govorio drugačije. U maju ove godine on je za prištinski „Zeri“ izjavio da je, kako su preneli mediji, „podela Kosova jedino realno rešenje, iako se to ne sviđa ni Beogradu, ni Prištini“.
„Mislim da je jedino realno rešenje da deo gde žive Srbi ostane u Srbiji, a da se drugi deo gde žive Abanci odvoji, rekao je Dačić za prištinski ‘Zeri’.“
Dnevnik, 16. 5. 2011. godine
Kada su ga mnogi u Srbiji optužili da krši Ustav Srbije, Dačić je tada izjavio kako je pogrešno shvaćen.
„Lider SPS juče je precizirao da nikada nije upotrebio reč podela već razgraničenje i da bi to moglo da bude rešenje o kome bi trebalo da se izjasne građani.
– To bi podrazumevalo promenu Ustava – rekao je Dačić, i dodao da je razgraničenje srpskih od albanskih sredina na KiM njegova ideja.“
Press, 17. 5. 2011. godine
Samo nekoliko dana kasnije on je, ipak, govorio o podeli.
„Neki kažu da treba čekati. Ne bih se složio s tim jer mislim da će biti kasno. Kažu mi da podela nije u interesu Srba. A šta jeste? Srbija ne može da im pomogne u ekstremnim situacijama, Srbija može samo da održi protestni skup. Zato je moje mišljenje, ali ne insistiram na tome već pričam kao čovek koji je rođen na Kosovu, u gradu u kome danas živi 18 Srba, da moramo da budemo svesni situacije u kojoj se nalazimo. Treba da se razgraničimo – dodao je on i naglasio da mu nije namera da krši Ustav.“
Kurir, 25. 5. 2011. godine
U velikom intervjuu za NIN Dačić je podrobnije pojasnio svoj stav i dodao da bi deo Kosova trebalo da pripadne Albaniji, a deo Srbiji.
„Pokušali smo ratom da branimo Kosovo, nismo uspeli. I zato govorim o razgraničenju, dok ne bude kasno. A to znači korekciju granica između dve susedne države – Srbije i Albanije.(…)
Predložili ste podelu Kosova, mnogi smatraju da ste bili samo megafon predsednika Tadića?
– Nisam govorio u ime svoje stranke, govorio sam lično kao čovek rođen na Kosovu. (…)
Zašto sa Albanijom? Mislite da treba podeliti Kosovo između Srbije i Albanije?
– Apsolutno! Potrebno je razgraničenje između Srbije i Albanije, to je jedina realna opcija. Srbija nije ni trebalo da prizna nikog drugog kao pregovarača s druge strane osim Albanije. Zar smo mi stvarno naivni da mislimo da će Kosovo opstati kao nezavisna, samostalna država? Čekajte, ako sutra Republika Srpska na referendumu donese odluku o otcepljenju, šta će oni biti? Nezavisna država ili će doneti odluku o priključenju i zajedničkom životu sa Srbijom? To je normalno, zato što je to isti narod. Pa šta, sad, u Prištini i Tirani žive različiti Albanci? Oni sada nama pričaju o multietničkom Kosovu?! Našem narodu ne trebaju bajke o multietničkom životu. (…)
NIN, 2. 6. 2011. godine
Kada je i ta priča uzburkala duhove, Dačić je izjavio:
„Izrazio sam samo svoj lični stav o krupnom nacionalnom problemu. Inače, nije prvi put da se iznosi teza o podeli kao jedinom realnom rešenju za trajno razgraničenje između Srba i Albanaca. Nešto više na tu temu pričaću sledeće nedelje – ostao je zagonetan zamenik premijera.“
Večernje novosti, 3. 6. 2011. godine
Budući da je Ivica Dačić koristio oba termina, i podela i razgraničenje, kao i da je nemoguće deo Kosova pripojiti Albaniji, a da to ne znači i podelu Kosova, zaključujemo da je potpredsednica SPS-a izgovorila neistinu.
Naslovna fotografija: FoNet/Božidar Petrović