Deficit ide „na pola“
I pre nego što je Vlada Srbije odlučivala o budžetu za 2013. godinu, ministar finansija je isticao da će deficit prepolovljen.
„Plan je da budžetski deficit u 2013. godini bude prepolovljen na 3,5 odsto BDP-a, a po realnom scenariju rast javnog duga biće zaustavljen u 2014. godini, kako bi u 2015. počeo da pada.“
Press, 21. 9. 2012. godine
Predlog zakona o budžetu Srbije za 2013. godinu, Vlada Srbije je usvojila 25. oktobra 2012. godine. Planirani budžetski deficit je 132,3 milijarde dinara, a ukupan deficit Republike je 121,9 milijardi dinara što iznosi 3,3 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP). Dinkić se tada pohvalio kako je to skoro prepolovljena vrednost aktuelnog minusa u državnoj kasi.
„Budžetski deficit prema ovom budžetu biće prepolovljen na svega 3,3% BDP-a, sa ovogodišnjih 6,2 odsto.“
sajt Ministarstva finansija, 25. 10. 2012. godine
Međutim, već naredne sedmice ministar je obelodanio da deficit može biti veći od planiranog, a najavljenih 3,3 postalo je 3,6, sa tendencijom da još više narastu.
„Veći deficit konsolidovanog budžeta može biti rezultat uvećanih izdataka za kompenzaciju dugova nasleđenih iz prošlosti, a ne zbog prepravke budžeta za sledeću godinu, pošto je on dobro napravljen…Zbog toga se ukupan deficit budžeta, umesto 3,6 odsto, može popeti na maksimalno 4 odsto BDP-a. To su zanemarljive razlike jer svejedno je da li će deficit biti 3,6 ili 4 procenta BDP-a, jer to je drastično manje u odnosu na sedam odsto, koliko iznosi ove godine.“
Tanjug, 3. 11. 2012. godine
Nesporno je da je planirani deficit u republičkom budžetu znatno umanjen i da bi, ako se nastavi takvim tempom, on u narednim godinama mogao da bude sveden „na nulu“. U isto vreme primetno je i da se u ministrovoj priči brojke razlikuju i da sve manje liči na „prepolovljavanje“ deficita.
Zbog svega navedenog ministar finansija dobija ocenu „nešto između“.