Desetak dinara gore-dole
Već je početak 2010. obeležio pad vrednosti dinara. Premijer je tada za slabljenje domaće valute optužio Narodnu banku Srbije. Dinar je, međutim, i kasnije, uz povremena povećanja vrednosti, nastavio da slabi prema evru. Cvetković je, ipak, ostao optimista.
„Istina da je došlo do rasta kursa evra, on je sad 103 dinara. Smatram da je do slabljenja dinara došlo jer je se u toku pregovora sa MMF pojavila netačna informacija da pregovori idu u lošem pravcu. To nije tačno, sve je dobro, tako da ne očekujem da dinar dalje slabi. Mislim da će biti stabilan i manje više na nivou godine u skladu sa kretanjem inflacije.“
Danas, 27. 5. 2010. godine
„Dugoročno posmatrano kurs će biti u velikoj meri stabilan.“
RTV, 8. 7. 2010. godine
Novo srozavanje dinara nastupilo je tokom leta. Početkom avgusta za jedan evro bilo je potrebno izdvojiti više od 106 dinara (najniža vrednost bila je 3.8.2010. kada je prodajni kurs evra bio 106,9566), dok je 1. januara 2010. godine jedan evro vredeo 95,89 dinara. U prvih sedam meseci 2010. godinevrednost domaće valute smanjena je za 9,5 odsto prema evru i 16 odsto prema dolaru. Po tom kriterijumu dinar je zauzeo neslavno prvo mesto u Evropi.
Od početka globalne ekonomske krize dinar je prema evru oslabio za 28 odsto, a više od njega pala je samo ukrajinska moneta, grivna, za 32 procenta. Druge valute zabeležile su znatno manji pad, kao, na primer, poljski zlot (-13,8), rumunski lej (-15,2), albanski lek (-8,6), turska lira (-7,7 odsto) i ruska rublja (-7,4).
Da je situacija ozbiljnija nego što je premijer predstavljao javnosti, potvrdio je i potez Narodne banke Srbije (NBS). Ona je prvi put posle oktobra 2008. godine povećala referentnu kamatnu stopu za pola procenta, da bi, kako se navela, bila ostvarena ciljana inflacija.
S obzirom na to da je za osam meseci dinar oslabio za blizu 10 odsto prema evru, da je to uticalo na rast cena mnogih proizvoda i usluga i da su tek vanredne mere NBS zaustavile dalje poniranje domaće valute, Istinomer izjavu premijera Cvetkovića ocenjuje kao neistinu.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević