Do kraja 2011. vraćamo savetovališta za dijabetičare
Ministarstvo zdravlja ukinulo je savetovališta za dijabetičare pri domovima zdravlja 1. januara 2008. i od tada te pacijente leče lekari opšte prakse. Vrlo brzo se ispostavilo da izabrani lekari nisu dovoljno informisani o toj teškoj bolesti i da oboleli ne dobijaju adekvatnu pažnju. Stvari su u narednom periodu postale još alarmantnije jer je broj dijabetičara u Srbiji porastao, pa su udruženja koja se bave brigom o obolelima rešila da izvrše pritisak na nadležne.
„Udruženje za borbu protiv dijabetesa grada Beograda ‘Plavi krug’ i Dijabetološki savez Srbije poslali su 5. aprila Ministarstvu zdravlja, RZZO-u, svim domovima zdravlja, i kliničkim centrima u Srbiji, predstavnicima republičke, pokrajinske i gradske vlade koji imaju ulogu u zdravstvenoj zaštiti građana i svim medijima pismo u kome se ukazuje na pet gorućih problema sa kojima se svakodnevno suočava 630.000 osoba sa dijabetesom u Srbiji. Pismo je poziv na konstruktivni dijalog i sastanak na kome će biti predstavljeni predlozi i rešenja najvećih problema osoba sa dijabetesom, a pet gorućih problema dijabetičara koje su ove dve organizacije definisale su: nepostojanje savetovališta za dijabetes, isključenost osoba sa dijabetesom iz donošenja odluka, nedovoljna zastupljenost modernih terapijskih opcija, nedostupnost potrošnog materijala i medicinskih sredstava i loš položaj osoba sa dijabetesom u društvu.“
Vreme, 7. 4. 2011. godine
Obećanje o ponovnom uvođenju savetovališta stiglo je tek na Svetski dan borbe protiv dijabetesa 14. novembra, kada je ministar Stanković poručio da će do kraja 2011. biti uveden Pravilnik koji će bliže urediti tu oblast.
To se, ipak, nije dogodilo, pa Istinomer ministru zdravlja daje ocenu „neispunjeno“. Prema poslednjim informacijama Radna grupa i dalje radi na regulativi, a ona bi mogla biti završena do marta.