Država će drastično manje pomagati sportske klubove
Aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u aprilu 2014, neposredno pre nego formiranja nove Vlade Srbije, da je jedino rešenje za sportske klubove u Srbiji privatizacija i poručio političarima da izađu iz sporta, a predsednicima sportskih klubova da se ne bave politikom.
Rekao je da su u fudbalu bila veća izdavanja za klub „Crvena zvezda“, a u košarci za „Partizan“. Kada je reč o fudbalu, „Crvena zvezda“ je dobila 249 miliona dinara na period od pet godina, a Vučić je precizirao da je to oko 400.000 evra godišnje.
'Na mene niko neće da vrši pritisak, sa mnom niko neće tako razgovarati, jezikom ucena, pretnji, sa mnom tako ne može, uđite u politiku pa se takmičite', dodao je Vučić.
Kazao je da veze između tajkuna i navijača postoje i danas i da je to razlog što su mu navijači Partizana skandirali na utakmici. On je naveo i da ga „boli i pogađa skandiranje navijača“, koje, kako je rekao, nije zaslužio.
Nakon više od pet godina, u septembru 2019. godine, Vučić, sada kao predsednik Srbije, izjavio je da će po povratku iz Njujorka, gde je učestvovao na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, objaviti tačan iznos novca dat „Partizanu“ i „Crvenoj zvezdi“ i da će se tada znati „koji je klub navodno nečiji ljubimac“.
Vučić, koga navijači često „krive” za situaciju u fudbalu, jer je više puta naglasio da navija za Crvenu zvezdu i time je favorizuje, rekao je da će saopštiti konkretne cifre, jer je to važna stvar.
To je važno da vide zašto sam peder, a koliko bi trebalo nekima da dam da ne bih bio peder - prokomentarisao je predsednik aludirajući na poslednji derbi i skandiranja navijača Partizana „Vučiću pederu”.
Ni nakon mesec dana, iako je kazao da će „lično izaći, da ne bi neko drugi pričao, sa kompletnim ciframa, koliko para…“, Vučić se nije oglasio, ali je to učinio ministar finansija Siniša Mali. Prema njegovim rečima, država je, na razne načine, od 2014. godine pomogla košarkaške klubove Crvena zvezda sa 1,626 milijarde dinara, a Partizan sa 1,217 milijardi dinara.
Mali je objasnio da te podatke daje kako bi građani videli da država za oba kluba izdvaja i podržava ih podjednako i da se trudi da bude 'uravnotežena na najbolji mogući način'.
'Ovo je novac dat u gotovini, a tu je i podrška i kroz kredite, davanje različitih garancija i reprogram poreskih obaveza', istakao je on i dodao da o dodeli tih sredstava odlučuje veliki broj institucija, a pored toga, javna preduzeća, poput Telekoma, sama usvajaju svoje budžete.
Dakle, za pet godina (od 2014. do 2019.), država je, piše list „Danas“, ovim klubovima dala oko 4,4 milijarde dinara ili oko 36,5 miliona evra. „Danas“ je ovaj iznos uporedio sa novcem koji država izdvaja za druge namene.
Na kraju, u periodu od četiri godine, zaključno sa 30. junom 2018. godine, država je za lečenje dece u inostranstvu izdvojila 23 miliona evra.'
Budući da je u proteklih pet godina država za finansiranje „Crvene zvezde“ i „Partizana“ potrošila više od 36 miliona evra, a da je Aleksandar Vučić 2014. izjavio da će se „pomagati drastično manje“, njegovo obećanje ocenjujemo kao – neispunjeno.
Foto: Fonet, Aleksandar Levajković