EPS na prodaju
U doba kada je ovo govorio Cvetković nije bio ni ministar, ni premijer Vlade, već ekonomski konsultant. No, bez obzira na funkciju, njegovo razmišljanje glede javnih preduzeća, pa time i Elektroprivrede Srbije, nije se menjalo.
Čim je imenovan za mandatara Cvetković je nagovestio da je u sklopu planova njegove Vlade i„nastavak privatizacije javnog sektora u Srbiji, pa i EPS-a“ (Politika, jun 2008. godine). Istine radi, premijer smatra da redosled poteza pri prodaji Elektroprivrede Srbije treba da bude „prvo regulacija i uvođenje konkurencije, pa privatizacija“. (Politika, 31.08.2008.)
Iako se njegov stranački kolega Boris Tadić zalaže da EPS ostane u vlasništvu države, premijer najavljuje da će to javno preduzeće biti privatizovano i to u nekoliko faza.
„U toku su tenderi za Kolubaru B i TENT, a vrednost investicija procenjuje se na skoro dve milijarde evra. Većinski vlasnici ova dva kapaciteta biće strani strateški partneri, čiji će udeo u proizvodnji biti oko 20 odsto. Time ćemo izvršiti prvu fazu privatizacije EPS-a i stvoriti konkurentno tržište.“
(Ekonomist, 18. 12. 2009. godine)
Kako je svih ovih godina pričao o EPS-u, premijer, po svemu sudeći, tako i dela. Istinomer mu zato dodeljuje ocenu „dosledno“.
Naslovna fotografija: FoNet/Zoran Mrđa