Evropejac

Lider naprednjaka o evropskim integracijama Srbije. (B92, 20. 7. 2010. godine)
„Srbija nema perspektivu ako ne bude članica Evropske unije.“

Dok je bio član Srpske radikalne stranke (SRS), Nikolić nije tako blagonaklono gledao na EU.

„Zamenik predsednika SRS- a Tomislav Nikolić izjavio je da sumnja u dobre namere Evropske unije i da sumnja da je posao razbijanja Srbije završen priznavanjem Kosova i Metohije.“

Press, 16. 3. 2008. godine

„Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić ocenio je da Evropska unija Srbiji i srpskom narodu ne nudi ništa i da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju samo znači nekoliko procenata glasova za Demokratsku stranku.“

Glas javnosti, 29. 4. 2008. godine

Vrlo brzo posle izbora, Tomislav Nikolić je ublažio stav prema EU.

„Potpredsednik Srpske radikalne Stranke Tomislav Nikolić izjavio je da njegova partija ne želi spor već dijalog sa Evropskom unijom, pogotovu kad je reč o pitanju statusa Kosova…’Naravno da smo svi za Evropsku uniju.’ „

Tanjug, 24. 5. 2008. godine

Ne treba zaboraviti i da je on uvek davao prednost saradnji sa Rusijom, dok je partnerstvo sa Unijom smatrao nebitnim.

„Srbija i sad živi bez Brisela, a stala bi sutra bez Rusije. Srbija je u osam godina postala ovisnik o EU, ali nikad u meri da od toga zavisi život.“

Blic, 18. 12. 2008. godine

„U kampanji ste prilično ublažili stav prema EU.

– Ja sam evroskeptik od prvog dana. Evropa nas samo sve više ubeđuje da od evroskeptika možemo da pređemo u protivnike onoga što radi EU. Sve građane Srbije, ne samo mene. Kao političar uvek imam malo više obzira prema tome šta radi EU. Znam koliko može da donese dobra, a koliko zla…“

Politika, 16. 1. 2008. godine

Nikolić je, međutim, kasnije tvrdio da nikad nije ni odstupao od podrške EU i podsećao da je to i bio jedan od razloga sukoba sa radikalima.

„Kako naglašava (Nikolić, prim. aut.), poslednjih šest godina ukazivao je na to da Srbija treba da bude članica EU, ali da tamo ne treba da uđe na kolenima i da treba da ima partnere i na istoku i na zapadu.

‘Kao čovek uopšte nisam promenio ideologiju i politiku koju sprovodim. I SRS sam doveo do toga da izjavimo da ćemo glasati za SSP, a onda je stigao nalog iz Haga’.“

Politika, 4. 7. 2009. godine

Naglašavao je i da je sad poželjan u evropskim političkim krugovima.

„On dodaje da je nakon njegovog sastanka sa evropskim zvaničnicima jasno da ‘više niko iz Brisela nikada neće poručivati Srbiji da će snositi posledice ako na izborima pobedi Tomislav Nikolić’.“

Press, 4. 7. 2009. godine

Evropska orijentacija naprednjaka više se ne dovodi u pitanje, a Nikolić kaže da je opredeljenje Srbije za EU „nesporno“.

„Jasno je da političar koji želi da se u Srbiji živi bolje i normalnije, u skladu sa pravilima i demokratski, i koji želi da predstavlja političku snagu u Srbiji, ne može da kaže da je protiv ulaska Srbije u EU. EU je ispravan put Srbije i od njega nema odustajanja… Nikolić je posebno istakao da je SNS svojim opredeljenjem za evropske integracije doprineo većoj podršci građana tom procesu i da zbog toga ‘EU više ne može da zaustavlja taj put ili ga osporava pričom da se ne zna šta će biti kada se u Srbiji promeni vlast’.“

Beta, 4. 1. 2010. godine

Istinomer stavove lidera naprednjaka o članstvu Srbije u EU ocenjuje kao nedosledne.