Govorio sam vam da će biti teško
Svetska finansijska kriza nije počela 2009. godine, kako to navodi bivši predsednik, već u jesen 2008, ali to nije toliko važno za našu analizu. Bitnije šta je Tadiće govorio u tom periodu i kakve su bile njegove procene o uticaju recesije na Srbiju.
„Baš u ovakvoj svetskoj finansijskoj krizi, možda čak i pretećoj recesiji, se nalazi negde i šansa za Srbiju, za ubrzani razvoj. Možda ne način na koji smo predviđali do danas, ali na način koji treba da projektujemo i da inženjerski osmislimo u godinama koje dolaze.“
Večernje novosti, 21. 10. 2008. godine
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče da će republički budžet za 2009. godinu morati da podmiri socijalne potrebe stanovništva, ali i da obezbedi razvoj za dolazeće generacije. ‘Ukoliko budemo imali stabilizujući budžet, u kome se smanjuje javna potrošnja i ostvaruju uštede, mi ćemo ogroman problem sa kojim se svet suočava, a to je teška ekonomska kriza, prevazići’ – naglasio je Tadić. On je ocenio da je sadašnji trenutak potpuno drugačiji u odnosu na vreme kad su bili izbori, te da zbog aktuelne finasijske krize Srbija mora da se ponaša odgovorno. ‘Sva obećanja će biti ispunjena, možda će neka biti reprogramirana, ali će Srbija ipak morati da štedi, što ne znači da neće investirati u razvoj. Nije ideja da štedimo i zatvaramo radna mesta, nego da investiramo u ono što otvara nova radna mesta i obezbeđuje elementarni život ljudima, a u budućnosti podiže životni standard građana’ – kazao je Tadić.“
Danas, 22. 10. 2008. godine
„Potrebni su strpljenje i disciplina, da svi pokažu da su sposobni da stegnu kaiš i da budu odgovorni u ovim trenucima, ali da ne zaustavimo razvoj, jer moramo misliti o budućnosti. Srbija je merama koje je Vlada Srbije osmislila istog sekunda kada je kriza u svetu naznačena kratkoročno zaštićena od njenih traumatičnih posledica, ali će na duži rok, nizom mera štednje i inovativnim načinima privlačenja investicija, morati da bude osigurano da razvojni procesi u Srbiji ne budu zaustavljeni. Budžet za 2009. mora da bude stabilizujući, da bude restriktivan za izlišne troškove, mora da iskaže štednju države, ali i sposobnost da se ulaže u razvoj. Mi ne smemo, uprkos svetskoj finansijskoj krizi, da zaustavimo investicije u razvoj i infrastrukturu, jer ako zaustavimo takve investicije, zaustavićemo mogućnost rasta naše ekonomije u narednim godinama.“
Tanjug, 27. 11. 2008. godine
Tek s početkom 2009. predsednik je, izgleda, počeo da uviđa ozbiljnost krize.
„Predsednik Republike Boris Tadić…poručio je da ova godina, nažalost, ne može biti godina razvoja već godina u kojoj sva snaga mora da se upotrebi kako bi se održao sistem i očuvala produktivna radna mesta.
– Vlada, parlament, predsednik Republike, sve ostale institucije biće u stalnom zasedanju – najavio je Tadić. – Ovo je najveća kriza u poslednjih stotinu godina i moderni svet sa njom nema nikakvo uporedno iskustvo. Svi u zemlji moramo da pokažemo vrhunsku odgovornost.“Večernje novosti, 10. 1. 2009. godine
„Govoreći o ekonomskoj krizi, predsednik Srbije je rekao da će 2009. biti ‘duga godina’, da će biti potrebne mere Vlade koje će se primenjivati iz dana u dan i prilagođavati situaciji.“
Večernje novosti, 24. 1. 2009. godine
„Vlada Srbije će delovati pravovremeno i odlučno u borbi protiv krize, čiju dubinu niko ne može da proceni, ukazujući da niko ne može ni da pretpostavi kada će prestati nepovoljni efekti. Prvi nagoveštaji govore o kraju 2009. godine, i bio bih veoma zadovoljan kada bi kriza trajala tih nekoliko meseci, ali postoji mogućnost i lošijeg scenarija, pa moramo biti pripravni na svaku okolnost.“
Fonet, 2. 2. 2009. godine
„Zbog ekonomskog cunamija koji je pogodio svet, predsednik DS je ocenio da 2009. godina neće za Srbiju biti godina razvoja, nego godina očuvanja privrednih, nacionalnih i državnih kapaciteta. On, međutim, smatra da nije vreme za pesimizam i jadikovke, nego za ‘novi optimizam koji je zasnovan na realnim merama i spremnosti da preuzmemo odgovornost i više nego do sada radimo na dobrobit građana’.“.
Blic, 2. 3. 2009. godine
Dakle, na početku krize Tadić nije govorio o težini krize, već je poručivao kako bi ona mogla da „bude šansa“ za Srbiju. Sa druge strane, bivši predsednik je nešto kasnije zaista govorio da je kriza koja je zadesila svet „najveća u poslednjih stotinu godina“. Zbog toga Istinomer njegovoj izjavi daje ocenu „poluistina“.