I u SAD, Hongkongu i Singapuru dele novac kao i mi
Ministra finansija Sinišu Malog Istinomer je, na konferenciji za medije održanoj 10. aprila, pitao kako komentariše to što je Fiskalni savet meru jednokratne novčane pomoći u iznosu od 100 evra svim punoletnim građanima Srbije ocenio kao višestruko lošu.
Ministar je istakao da oko toga Vlada Srbije i Fiskalni savet “ne dele mišljenje”, a zatim naveo primere razvijenijih zemalja, koje su, po njegovim rečima, “primenile isti sistem kao Srbija”.
Međutim, iako SAD, Hongkong i Singapur jesu primenile takozvani koncept “novca iz helikoptera” (pojam koji je prvi put upotrebio ekonomista Milton Fridman 1969. godine, a kojim se opisuje tranfser novca iz centralne banke direktno na račune građana, kako bi se podstakla potrošnja), konsultujući zvanične izvore ovih država saznali smo da se ovaj sistem znatno razlikuje u svakoj od njih.
Kako je definisana mera jednokratne novčane pomoći u SAD?
Ministarstvo finansija SAD je krajem marta 2020. usvojilo Zakonski akt o novčanoj pomoći i olakšicama za vreme korona virusa (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security (CARES) Act), u okviru kojeg je predviđena isplata jednokratne novčane pomoći američkim državljanima u vrednosti od 1.200 dolara (USD). Prve isplate na račune stanovnika SAD počele su da pristižu 11. aprila.
#IRS deposited the first Economic Impact Payments into taxpayers’ bank accounts today. We know many people are anxious to get their payments; we’ll continue issuing them as fast as we can. For #COVIDreliefIRS updates see: https://t.co/hEEWmgHA9V pic.twitter.com/2bSHOTjMAS
— IRSnews (@IRSnews) April 11, 2020
Međutim, jednokratnu novčanu pomoć neće dobiti svi stanovnici SAD.
Naime, isplata novčane pomoći se zasniva na poreskim prijavama iz 2018. ili 2019. godine, kao i na izjavama o socijalnom osiguranju i penzijama, navodi se na zvaničnom sajtu Poreske uprave SAD.
Američki državljani koji su 2019. godine zaradili ispod 75.000 dolara – ispunjavaju uslove za potpunu isplatu novčane pomoći.
Parovi koji su se zajedno prijavili, i u toku 2019. godine zaradili manje od 150.000 dolara, dobiće pomoć u vrednosti od 2.400 dolara.
Međutim, novčana pomoć za one čija bruto godišnja zarada premašuje 75.000 dolara, postepeno se umanjuje.
Naime, na svakih 100 dolara iznad 75.000 i 150.000 dolara, novčana pomoć se umanjuje za pet dolara.
Tako da pojedinac koji zarađuje više od 99.000 USD, ili parovi koji zarađuju iznad 198.000 USD i nemaju decu, ne ispunjavaju uslove za novčanu pomoć.
Kada je reč o deci, za svako dete mlađe od 17 godina, domaćinstvo u SAD dobija dodatnih 500 dolara.
Fiskalni savet je u svojoj analizi upravo pomenuo da SAD planiraju da primene sličnu meru, međutim i naglasio da okolnosti u SAD “nisu direktno uporedive sa Srbijom”, budući da se radi o jedinoj razvijenoj zemlji sveta koja nema javni zdravstveni sistem.
“Zbog toga su milioni građana SAD koji nemaju privatno zdravstveno osiguranje izloženi velikom riziku i neplaniranim medicinskim troškovima usled epidemije virusa korona”, ističe se u analizi.
Kako je novčana pomoć raspoređena u Singapuru?
Vlada Singapura usvojila je “Budžet solidarnosti” za 2020. godinu (Solidarity Budget) u okviru kojeg je predviđeno da svaki odrasli državljanin Singapura u aprilu dobije novčanu nadoknadu u vrednosti od 600 singapurskih dolara (S$), odnosno 420 USD.
Drugi deo novčane pomoći stanovnicima Singapura raspoređen je u zavisnosti od toga koliko iznose njihova godišnja primanja.
Oni čija godišnja primanja ne premašuju 28.000 S$, u junu 2020. dobiće još 600 S$.
Građani čija su godišnja primanja između 28.000 S$ i 100.000 S$, u junu će dobiti dodatnih 300 S$.
Dok oni koji godišnje zarađuju više od 100.000 S$, ne primaju dodatnu pomoć u junu.
“Budžetom solidarnosti” predviđena je i isplata u vrednosti od 300 S$ za svakog roditelja sa detetom koje ima manje od 20 godina.
Novčana pomoć u Srbiji po ugledu na onu u Hongkongu?
Vlada Hongkonga je u okviru budžeta za 2020. i 2021. godinu usvojila meru “ekonomskog rasterećenja” (Relieve Burden), povodom novonastale situacije sa virusom korona.
Naime, u okviru ove mere predviđena je gotovinska isplata novca u iznosu od 10.000 hongkonških dolara (HK$), odnosno 1.290 američkih dolara, svim stalnim stanovnicima Hongkonga koji su stariji od 18 godina.
Ministar finansija je pomenuo da i Norveška razmišlja o ovoj meri. Međutim, na zvaničnom sajtu Vlade Norveške, među preduzetim finansijskim merama povodom ublažavanja posledica virusa korona na ekonomiju, do danas nema nikakvih informacija o bilo kakvoj meri koja podrazumeva jednokratnu novčanu pomoć državljanima Norveške.
*Pred izbore smo uvek stezali kaiš
*Španija uvela celodnevnu zabranu kretanja građana
Dakle, iako su SAD i Singapur usvojile mere jednokratne novčane pomoći za svoje državljane, sistem raspodele ovog novca nije istovetno osmišljen i uređen kao sistem jednokratne novčane pomoći u Srbiji.
U SAD, novčanu pomoć ne dobijaju građani koji godišnje zarađuju više od 99.000 dolara, dok je u Singapuru novčana pomoć raspoređena tako da oni sa najmanjim primanjima dobijaju najveći novčani iznos.
Takođe, u ove dve zemlje novčanu nadoknadu dobijaju i deca, što nije slučaj u Srbiji.
Jedino je u Hongkongu ova mera uređena na sličan način kao u Srbiji, pa tako svi punoletni građani dobijaju novčanu pomoć u istoj vrednosti, uz napomenu da pomoć u Hongkongu iznosi 1.290 američkih dolara, a u Srbiji 100 evra.
Zbog svega navedenog, ministar finansija Siniša Mali, za izjavu da su “SAD, Hongkong i Singapur primenile isti sistem jednokratne novčane pomoći kao Srbija” od Istinomera dobija ocenu – “skoro neistina”.
*Istinomer je deo CoronaVirusFacts alijanse koju čini više od 100 fektčeking medija koji se bore protiv dezinformacija u vezi sa pandemijom COVID-19. Više o radu alijanse pročitajte ovde.
Naslovna fotografija: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević