Kamen temeljac u rupu bez dna
Kada je jula 2007. položio kamen temeljac za fabriku konfekcije „Zamber“ u Vranju ministar ekonomije i regionalnog razvoja je uveravao javnost da je to odličan poslovni potez i da će ga država pomoći.
„Imali smo sreće da se vlasnik ‘Alene limited’ iz Londona Jani Savas prihvati posla u Vranju što je bio svojevrstan izazov i poziv i ostalim investitorima u ovom delu Srbije.“
Večernje novosti, 5. 7. 2007. godine
„Iz budžeta smo izdvojili šest miliona evra da podstaknemo ovu investiciju, odnosno oko dve hiljade evra po svakom novozaposlenom. Ta sredstva će biti isplaćena kada fabrika u februaru naredne godine bude završena i kada se bude zaposlio poslednji od predviđenih 3.000 tekstilaca. Do tada ćemo pomoći investitoru u programu prekvalifikacije i obuke nezaposlenih, jer Nacionalna služba zapošljavanja raspolaže znatnim sredstvima za aktivne mere zapošljavanja.“
Politika, 5. 7. 2007. godine
Dok se fabrika zidala valjalo je investitoru pružiti šta mu je potrebno, pa su tako Zamberu ustupljeni pogon fabrike „Yumco“ i 800 radnika. Međutim, Jani Savas nije uspeo da obezbedi potreban novac za izgradnju fabrike, pa se suočio sa tužbom izvođača radova.
Kola nastavljaju nizbrdo, pa na jesen 2007. deo radnika Yumca, nezadovoljni uslovima rada i visinom plata, odbija da nastavi da radi za Zamber. Ministar Dinkić im preti da će svi koji ne potpišu ugovor sa „Zamberom“ dobiti otkaz. Pošto su odbili da potpišu aneks ugovora o radu i prelasku u „Zamber“, 350 radnika Yumca dobija otkaz (kasnije će, ipak, sudskom presudom biti vraćeni na posao).
Vrlo brzo i sam Jani Savas nestaje iz Vranja, a ministar Dinkić krajem 2008. godine priznaje da će država morati da aktivira bankarsku garanciju od tri miliona evra ukoliko „britanska firma ‘Zamber’ ne ispuni ugovor kojim se obavezala da će otvoriti nova radna mesta u Vranju“.
„Država neće biti oštećena jer će naplatiti tri miliona evra, koliko je dala ‘Zamberu’ u prvoj fazi za izgradnju nove fabrike.“
Danas, 29. 11. 2008. godine
Država, možda i nije oštećena, ali radnici „Zambera“ jesu. Štrajkovali su više puta poslednjih godina pokušavajući da dobiju zaostale zarade, a pre nekoliko meseci je u Trgovinskom sudu u Leskovcu propalo prvo ročište o raspodeli imovine dužnika konfekcije „Zamber“ jer rešenje o stečajnom postupku, pokrenutom 10. decembra 2009, nije uručeno vlasniku Janiju Savasu.
„Nezavršena građevina zarasla je u korov, nekoliko stotina radnika je ostalo bez posla, a o vlasniku ‘Zambera’ nema ni traga ni glasa. Nedovršeni objekat ‘Zambera’ od 15.000 kvadrata prodat je vranjskoj privatnoj građevinskoj firmi ‘Meteor’. Ona je gradila objekat ‘Zambera’ i nije naplatila potraživanja od preko 1,3 miliona evra i postala je posle druge propale licitacije, na osnovu rešenja vranjskog Opštinskog suda, vlasnik nepokretnosti konfekcije ‘Zamber’ u Vranju. U međuvremenu, država je pokrenula pravnu proceduru za raskidanje ugovora sa Janijem Savasom i aktivirane su bankarske garancije o izgradnji konfekcije ‘Zamber’ u vrednosti od tri miliona evra.“
Blic, 26. 2. 2010. godine
Budući da je najavljena investicija u Vranju doživela fijasko, Istinomer izjavu ministra Dinkića ocenjuje kao neispunjeno obećanje.