Korupcije skoro da i nema
Pojavu korupcije u zdravstvu ministar je nazvao „posledicom tranzicije“ i naglasio da „istraživanja pokazuju da nije masovna pojava“.
„Na to ukazuju anonimne ankete sprovedene u poslednjih pet godina, u kojima je 85 odsto pacijenata odgovorilo da su zadovoljni pružanjem zdravstvenih usluga, a samo 0,5 do jedan odsto je reklo da su dali novac za prijem u bolnicu“
Politika, 16. 1. 2009. godine
Policijska hapšenja na Institutu za onkologiju u akciji „Kraba“ krajem juna 2010. pokazala su da korupcije ima i da pojedini lekari i farmaceuti čak ne prezaju ni od obmana prilikom lečenja teško obolele dece. Tada su uhapšena četiri zdravstvena radnika, među kojima i direktor Instituta za onkologiju KCS, zbog sumnje da su primali mito od farmaceutskih kompanija, da su pacijentima prepisivali više lekova nego što je potrebno da bi povećali potrošnju lekova i da su u protekle dve godine uzeli mito ukupne vrednosti oko milion evra.
Poslednja istraživanja pokazala su da je korupcija u zdravstvu ista kao i u ostalim segmentima društva – velika.
„Korupcija u zdravstvu veoma je velika, ali je njena realna rasprostranjenost ista kao i u drugim segmentima društva. Oko jedan odsto ljudi u Srbiji bilo je subjekat korupcije pošto im je neko tražio poklon, 70 odsto ispitanih je reklo da im niko ništa nije tražio za zdravstvene usluge.“
programski direktor CESID-a Đorđe Vuković, Blic, 4. 9. 2010. godine
Da je situacija, možda, i gora skrenuli su pažnju u Udruženju pacijenata „Klub zdravlje“
„Istraživanje CeSID-a o korupciji u zdravstvu nije, prema oceni Udruženja pacijenata ‘Klub zdravlje’, adekvatno sprovedeno, jer se odnosi samo na direktno davanje mita lekarima, a zaobiđena je takozvana zakonska korupcija, recimo trgovina listama čekanja.“
Večernje novosti, 5. 9. 2010. godine
Ministar policije Ivica Dačić je, govoreći o borbi protiv korupcije, saopšto da je 2010. godine otkriveno mnogostruko više slučajeva korupcije u zdravstvu nego prethodne godine.
„Otkriveno je pet puta više slučajeva korupcije u zdravstvu.“
Blic, 1. 11. 2010. godine
Početkom novembra hapšenja su nastavljena. Pod istom optužbom uhapšeno je pet lekara i dva predstavnika farmaceutskih kuća.
„Petoro lekara uhapšeno je pod sumnjom da su od zaposlenih u farmaceutskoj kući ‘Merk’ tokom 2008. i 2009. godine zahtevali mito u iznosu od preko dva miliona dinara da bi povećali promet citostatika ‘erbituks’ koji proizvodi ta firma.“
B92, 4. 11. 2010. godine
U medijima se proteklih godina dosta pisalo o korupciji u zdravstvu kao masovnoj pojavi. Istraživanja su, međutim, pokazala da građani nisu primorani da „kovertama“ obezbeđuju usluge lekara, ili bar nisu spremni da to priznaju. S druge strane, hapšenja uglednih onkologa više medicinskih ustanova i predstavnika najvećih farmaceutskih kuća govore da korupcija, iako nije uočljiva svakog dana, jeste prisutna u visokim zdravstvenim krugovima. Zbog toga Istinomer izjavu ministra zdravlja ocenjuje kao „skoro neistinu“.