Lažna prebivališta – prava hapšenja
Komentarišući prijavljivanje prebivališta kosovskih Albanaca u opštini Merošina kako bi dobili biometrijski pasoš i mogućnost da putuju u zemlje EU bez viza, ministar policije je rekao da „to nije usamljen slučaj“ i da će biti proverene prijave prebivališta u celoj zemlji.
„Sve prijave za koje budemo utvrdili da su fiktivne biće poništene, kao i lična dokumenta izdata na osnovu njih. U slučajevima fiktivnog prijavljivanja prebivališta nije reč samo o onima koji ga prijavljuju, već i o građanima kod kojih se prebivalište prijavljuje, pa će svi učesnici u slučajevima fiktivnog prijavljivanja biti sankcionisani.“
Blic, 4. 9. 2010. godine
I pre ove najave ministra, bilo je privođenja zbog sumnnje u zloupotrebu položaja.
„Neki policajci u Srbiji su privedeni zbog sumnje da su umešani u izdavanje ličnih dokumenata Albancima sa Kosmeta koji su lažno prijavili prebivalište. Privođeni su i Albanci osumnjičeni za lažno prijavljivanje adresa.“
Vesti, 21. 8. 2010. godine
Sredinom septembra tri osobe su uhapšene u Merošini zbog sumnje da su Albancima sa Kosova i Metohije omogućile prijavu fiktivnog prebivališta u tom mestu radi dobijanja srpskog pasoša. Nezvanično se moglo čuti da su Albanci za te usluge plaćali i po nekoliko hiljada evra, kao i da je u Merošini fiktivno boravak prijavilo čak 50 osoba. Početkom novembra nastavljena su hapšenja zbog lažnih prijava i izdavanja pasoša, a u isto vreme počelo je i suđenje zbog izdavanja fiktivnih dokumenata.
„U opštini Merošina počelo je suđenje četvorici policajaca optuženih da su učestvovali u izdavanju fiktivnih pasoša Albancima sa Kosova koji su prijavljivali boravak u toj opštini.“
Blic, 7. 11. 2010. godine
Epilog ove akcije još čekamo, pa obećanju ministra Dačića dajemo ocenu „radi se na tome“.