Milošević i Đinđić pokušali da prave Vladu
Nakon parlamentarnih izbora 1993. godine bilo je izvesnih pokušaja da SPS oformi Vladu sa Demokratskom strankom. Socijalistima, koji su tada osvojili 123 poslanička mesta, nedostajalo vrlo malo da imaju većinu u Parlamentu, pa je Milošević probao da napravi dogovor sa DS-om, koji je imao 29 poslanika. Prema svedočenju nekadašnjeg Miloševićevog bliskog saradnika, Milorada Vučelića, on i Slobodan Unković bili su na pregovorima sa Đinđićem.
„Milošević me je onda poslao kod Đinđića. Anegdotski mi je rekao: ‘Zovi tog svog prijatelja Đinđića i proveri da li bi s nama pravio vladu’…Do obrazovanja te vlade nije došlo samo zato što je Milošević kao većinski partner odbio uslov demokrata da Đinđić bude premijer…Niti je Đinđić sanjao, niti je želeo tu vladu sa SPS-om, a još manje je Milošević hteo tu vladu sa DS.“
Press, 5. 8. 2011. godine
Da je i u DS-u bilo razmišljanja o koaliciji sa SPS-om, potvrđuje bivši visoki funkcioner te stranke Goran Vesić.
„DS je u to vreme verovao da je sistem moguće promeniti iznutra…DS i Đinđić nisu krili nameru da se uđe u tu koaliciju. Naši uslovi su bili premijersko mesto, kao i vođenje važnih resora u procentu u kome učestvujemo u vlasti…Razgovarano je više puta o mogućoj koaliciji, ali Milošević krajem januara 1994. više nije bio zainteresovan da pregovara o davanju mesta premijera i radikalnoj promeni politike.“
Press, 5. 8. 2011. godine
SPS se posle pregovora sa DS okrenuo Novoj demokratiji koja je izašla iz Koalicije „Depos“. Sa njihovih pet poslanika podržali su formiranje vlade Mirka Marjanovića.
„Istina“ za potpredsednicu SPS-a.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević