Najlepše je biti građevinac
Mrkonjić je svoju tvrdnju potkrepio izjavom da se u građevini puno radi. Međutim, ukoliko podatke o trenutnom stanju uporedimo sa prošlogodišnjim podacima, kada je građevinski sektor zabeležio najveći pad BDP-a i pad produktivnosti od preko 70 odsto, dobija se ne baš sjajna slika.
U prvom kvartalu jeste zabeležen veći broj ugovora u odnosu na isti period prošle godine, ali da je realizacija mala.
„Prema podacima koji su prikupljeni u I kvartalu 2011. godine, vrednost izvedenih radova izvođača iz Republike Srbije, u tekućim cenama, povećana je za 1,6% u odnosu na I kvartal 2010. godine. U posmatranom periodu, vrednost izvedenih radova izvođača iz Republike Srbije, u stalnim cenama, opala je za 4,7%.“
Republički zavod za statistiku, 16. 5. 2011.
„Vrednost izvedenih radova izvođača iz Republike Srbije za period januar-mart 2011. godine povećana je za 1,6% u odnosu na isti period 2010. godine. Posmatrano prema vrsti građevina, vrednost radova izvedenih na zgradama u tom periodu porasla je za 8,2%, dok je na ostalim građevinama vrednost opala za 1,6%. Ukupan broj izdatih dozvola od januara do marta 2011. godine veći je za 3,9% u odnosu na isti period prethodne godine. Broj stanova od januara do marta 2011. godine u odnosu na isti period 2010. prema izdatim građevinskim dozvolama, smanjio se za 10,6%, a površina stanova, prema izdatim dozvolama, smanjila se za 4,5%.“
Republički zavod za statistiku, mart 2011. godine
U isto vreme i sindikalne organizacije upozoravaju da je građevinarstvo u najvećoj krizi do sada, a da bi, ukoliko se nešto ne preduzme, bez posla moglo da ostane još sto hiljada ljudi zaposlenih u tom sektoru. Tome treba dodati i podatak da je prosečna zarada građevinaca nešto manja od 32.000 dinara, a da je javna tajna da veliki broj njih radi na crno.
Stoga, Istinomer izjavu ministra Mrkonjića ocenjuje kao neistinitu.