Ne bacajte lekove!
Zalihe lekova kojima je istekao rok trajanja trebalo bi, prema najavama, apoteke da skupljaju da ih ne bi građani bacali i tako zagađivali životnu sredinu medicinskim otpadom. Nedugo posle najave ministra Dulića, usvojen je Pravilnik o prikupljanju medicinskog i farmaceutskog otpada, ali prikupljanje lekova od građana u praksi nije počelo da funkcioniše.
„Nažalost, još uvek nemamo uslove za skladištenje farmaceutskog otpada koji bismo sakupili od građana. Jer, šta mi da radimo sa tako prikupljenim otpadom? U toku poslednjih četrdesetak godina naša ustanova prikupila je blizu 13.500 tona otpada koji mi generišemo. Taj otpad se izvozi po ceni od dva evra za kilogram u zemlje Evropske unije gde se uništava uz odgovarajuću proceduru. Jedino što možemo je da čekamo dalja uputstva od nadležnog ministarstva.“
direktor sektora za razvoj Apoteke „Beograd“ Rade Milanković, Press, 9. 3. 2011. godine
Prvi grad u kom je omogućeno prikupljanje starih lekova o građana je Novi Sad gde je otvorena prva domaća transfer-stanica za prikupljanje i transport lekova kojima je istekao rok trajanja i drugog farmaceutskog otpada.
„Otvaranjem ove stanice Novi Sad je jedinstven i ovaj primer treba da slede i drugi gradovi i opštine u Srbiji kako bi se građani mogli zaštititi od pogubnih posledica koje po njihovo zdravlje može da izazove nekontrolisano bacanje farmaceutskog otpada, verovatno najopasnijeg.“
ministar životne sredine Oliver Dulić, sajt Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, 23. 6. 2011. godine
Budući da godinu i po dana posle najave ministra samo Novosađani imaju mogućnost da predaju lekove apotekama radi uništavanja, a ostali građani još uvek treba da „čekaju sa bacanjem“, Istinomer obećanje ministar Dulića ocenjuje kao neispunjeno.