Nema kupanja jer nema spasilaca
U oktobru 2012. godine gradski većnik zadužen za ekologiju u Vranju, Žikica Antanasijević, obavestio je javnost da voda u Aleksandrovačkom jezeru nije za upotrebu, pa ni za kupanje jer je zaražena bakterijom ešerihija koli. Da stvar bude još gora, te analize, koje je na zahtev grada uradio Zavod za javno zdravlje u Vranju, urađene su još u aprilu 2012. i, kako je Antanasijević naveo, taj izveštaj je dostavljena čelnicima grada. Umesto da objavi o čemu se radi tadašnja vlast je tu informaciju prećutala.
Nakon što su Vranjanci uznemireni saznanjem o prisustvu bakterija u vodi bivši zamenik gradonačelnika Igor Andonov je potvrdio da je on u aprilu 2012. godine naručio analizu vode Aleksandrovačkog jezera, ali da je to urađeno za potrebe irske nevladine organizacije koja se zanimala za problem jezera sa modrozelenim algama. Zbog toga, navodno, nije obratio pažnju na to kakvi su bili rezultati analize vode i da ni sam nije znao za prisustvo ešerihije u jezeru. Andonov je naveo i da nisu tačne tvrdnje nekih članova nove vladajuće koalicije u Vranju da je alarmantne rezultate analiza jezerske vode sakrio od javnosti jer su se pojavili u nezgodno vreme tj. pred izbore. Simptomatično je, ipak, da bivši zamenik gradonačelnika nije tada saopštio da i modrozelene alge mogu naškoditi kako životinjama, tako i ljudima.
Iako su pored jezera bile postavljene table da kupanje nije dozvoljeno Aleksandrovačko jezero je tokom leta 2012. bilo puno kupača, uglavnom dece i mladih, koji su verovali da je zabrana postoji samo zbog nedostatka tuš kabina i spasioca.
Pošto je izjava Andonova delimično tačna, ali i da su važne činjenice o kvalitetu vode prećutane, Istinomer mu daje ocenu „poluistina“.