Nema poskupljenja hrane
Proleće 2010. godine obeležilo je poskupljenje struje, goriva, nekih komunalnih usluga, kućne hemije i određenih prehrambenih proizvoda. Ministar Milosavljević nas je i pored toga uveravao da ne treba očekivati dalje poskupljenje hrane.
„Prošlogodišnji rod je bio izuzetan, ove godine su, zasad, klimatski uslovi takođe pogodni za gotovo sve ratarske i povrtarske kulture, pa očekujemo još jednu jako dobru poljoprivrednu godinu. To će u značajnoj meri ublažiti efekte ekonomske krize.“
Večernje novosti, 20. 3. 2010. godine
Već na leto, uprkos najavi ministra, građane su na rafovima dočekale više cene mnogih namirnica, što se kasnije i te kako odrazilo na njihov životni standard.
„Talas poskupljenja biće nastavljen sve do septembra, a na listi novih cenovnika nalaze se skoro sve vrste prehrambenih proizvoda i kućnih potrepština. Od brašna, hleba i peciva, preko mesa i mesnih prerađevina, ulja, pirinča, supa, gotovih jela i ostale konzervirane hrane, kafe, vode, sokova, alkoholnih pića, pa sve do kućne hemije.“
B92, 19. 8. 2010. godine
Na skuplju hranu nadovezala se nestašica pojedinih prehrambenih proizvoda. Oskudica ulja i najava novih cena naterala je Vladu da posegne za zalihama iz Robnih rezervi. Problem sa snabdevanjem tržišta mlekom i dalje postoji, pa se sve glasnije govori o uvozu kao jedinom rešenju.
Da je poskupljenje hrane više nego ozbiljno potvrđuje i upozorenje guvernera Narodne banke Srbije, Dejana Šoškića, da će rast cena uticati na projektovanu inflaciju.
„Ni jedna zemlja u regionu nije imala tako veliki rast cena hrane kao Srbija i zbog toga će se sa nadležnim ministarstvima napraviti analiza kako se ovogodišnji šok ne bi dogodio i 2011. godine.“
Večernje novosti, 19. 10. 2010. godine
Loša procena ministra ili snalažljivost proizvođača, tek tvrdnja Milosavljevića da cene hrane neće rasti pokazala se kao potpuno pogrešna, te mu Istinomer daje ocenu „neistina“.