Nisu ugroženi
Možda je prvi čovek G17 plus zaboravio šta se dešavalo 10. oktobra prošle godine kada je došlo do nereda na ulicama Beograda baš zbog toga što ekstremisti nisu želeli da dopuste pripadnicima LGBT populacije da održe Paradu ponosa i prošetaju gradom. Tom prilikom je povređeno više od 140 osoba i napravljena velika materijalna šteta, ali treba podsetiti i da je Dinkićeva stranka najoštrije osudila takvo nasilje.
Pitanje je i kako je lider G17 plus stekao utisak da prava LGBT osoba nisu ugrožena kada je pre nekoliko meseci poverenica za zaštitu ravnopravnosti istakla da je „diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije u Srbiji veoma rasprostranjena“.
„Pripadnici i pripadnice seksualnih manjina u Srbiji su izloženi gotovo svakodnevnim pretnjama, govoru mržnje, diskriminaciji i nasilju…Volju i odgovornost da se prevaziđu predrasude i stereotipi treba da pokažu svi građani i građanke, ali i nadležni državni organi, obrazovne, zdravstvene i druge ustanove, kojima pripada ključna uloga u izgradnji tolerantnog društva koje uvažava i poštuje različitost.
Instituciji, na čijem sam čelu, do sada pristiglo 35 pritužbi zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije. Državni organi moraju aktivnije da se uključe i reaguju brzo na svaku pretnju.“
poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, Beta, 17. 5. 2011. godine
I u poslednjem izveštaju organizacije Gej-strejt alijansa, koja se bavi pravima LGBT populacije, stoji da je, i pored određenih pomaka, društvo u Srbiji izrazito homofobično.
U istoj publikaciji navedeno je i 16 konkretnih slučajeva napada i pretnji po osnovu stvarne ili pretpostavljene seksualne orijentacije žrtve.
Na osnovu navedenog može se reći da je izjava Mlađana Dinkića o pravima LGBT osoba u znatnom nesaglasju sa onim što se dešava u stvarnosti. Nedopustivo je i da tako uticajna osoba i narodni poslanik govori o „utiscima“ pored zvaničnih podataka.
S obzirom na to da izjava predsednika G17 plus nije tvrdnja, već lični utisak, Istinomer mu daje ocenu „skoro neistina“.