Nobel nije u skladu sa nama

Potpredsednik Vlade o odluci da Srbija ne pošalje predstavnika na dodelu Nobelove nagrade za mir. (Blic, 9. 12. 2010. godine)
„Odluka da delegacija Srbije ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir je u skladu sa državnom politikom Republike Srbije.“

Iako je održavanje dobrih odnosa sa Kinom i ranije isticano kao jedan od četiri stuba spoljne politike, srpski zvaničnici već godinama celokupnu državnu politiku usklađuju sa principima Evropske unije, a sve sa ciljem ostvarivanja nacionalnog prioriteta – ulaska u zajednicu evropskih naroda.

(Ekspoze premijera Mirka Cvetkovića, 7. 7. 2008. godine)
„Оpredeljenje za ulazak Srbije u Evropsku uniju nije u suprotnosti sa našom namerom da dalje razvijamo dobre političke, ekonomske i druge odnose sa drugim zemljama sveta.“
(Predsednik Srbije Boris Tadić, RTS, 30. 8. 2009. godine)
„Najvažnije da Srbija postane članica EU i da je to politički cilj koji je nepromenljiv.“

Zato je odluka ministarstva spoljnih poslova Srbije da udovolji zahtevu Kine i bude jedina zemlja Evrope koja neće poslati predstavnika na dodelu Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou u Evropskoj komisiji protumačena kao protivna principima EU.

(Portparolka evropskog komesara za proširenje Anđela Flote, Blic, 9. 12. 2010. godine)
„Očekivali bismo od države koja ima aspiracije da se priključi EU da u potpunosti deli vrednosti EU, a zaštita ljudskih prava je jedna od fundamentalnih evropskih vrednosti, i da koordinira svoj stav sa stavom EU.“
Budući da je prioritet državne politike ulazak u EU, a da vicepremijer Đelić, i pored osuda iz Unije, smatra da je bojkot dodele Nobelove nagrade „u skladu sa državnom politikom“, Istinomer njegovu izjavu ocenjuje kao nedoslednu
 
Inače, posle burne reakcije srpske javnosti i kritike Evropske unije, zaštitnik građana Saša Janković samostalno je odlučio da ode na dodelu Nobelove nagrade.
 
Naslovna fotografija: FoNet