Penzije i PDV sačuvani, ali ne i plate
U trenutku kada se svetska ekonomska kriza iz sve snage obrušila na Srbiju ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je garantovao da neće doći do nepopularnih mera koje su, kao mogućnost, najavljivali pojedini članovi Vlade.
„Srbija će objektivno imati manje poreske prihode od očekivanih, ali ne sme da poveća poreze jer nema od koga da ih naplati. Postoje tri stvari koje sigurno nećemo uraditi. Nema smanjivanja plata i penzija i povećanja poreza na dodatu vrednost. Smanjićemo neke druge rashode, ali ćemo to kompenzovati nešto većim zaduživanjem pod povoljnim uslovima.“
Dnevnik, 26. 2. 2009. godine
Ipak, Vlada Srbije je u aprilu usvojila Predlog zakona o privremenom smanjenju zarada, naknada i drugih primanja u državnoj administraciji i javnom sektoru, koji se odnosi na predsednika Republike, članove Vlade, lica koje na funkciju bira Narodna skupština ili postavlja Vlada i zaposlenima u NBS.
„Na osnovu tog zakonskog predloga, plate zaposlenih u javnim preduzećima i državnoj upravi veće od 40.000 dinara biće smanjene za 10 odsto, a neto plate veće od 100.000 dinara za 15 odsto i to na razliku iznad 40.000 dinara.“
Tanjug, 16. 4. 2009. godine
I pored toga, Dinkić je branio svoj stav tokom svih pregovora sa predstavnicima MMF-a.
„Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić odbio je u razgovoru s članovima misije MMF-a svaku mogućnost da Vlada Srbije poveća PDV i smanji penzije. Ministar ekonomije je rekao da nema potrebe za povećanjem PDV-a jer se rupa u budžetu može nadomestiti drastičnim uštedama u javnoj potrošnji i povećanjem deficita.“
Press, 27. 8. 2009. godine
Ministar ekonomije bio je taj koji je, takođe, najavio ukidanje kriznog poreza.
„Od Nove godine prestaje da važi Zakon o privremenom smanjenju plata u javnom sektoru, što znači da se plate svih zaposlenih u administarciji vraćaju na prethodni nivo. Nema povećanja, ali suštinski se vraćaju, jer je kriza na izmaku i nema potrebe da budemo tako rigidni.“
RTS, 14. 11. 2009. godine
Na samom kraju 2009, Dinkić je u uspehe u toku te godine ubrojao i to što je stopa PDV-a ostala 18 odsto. On je, bez obzira na to što nije došlo do smanjivanja penzija, priznao da treba učiniti sve da one budu veće u 2010.
„Vlada je uspela da sačuva srpsku ekonomiju i da umanji efekte otpuštanja, i bez povećenja PDV-a i bez uvođenja solidarnog poreza. Sledeća godina u Srbiji neće biti laka i sve snage treba usmeriti u pravcu oporavka privrede, što je uslov i za odmrzavanje i rast plata i penzija.“
Pregled, 16. 12. 2009. godine
S obzirom na to da ni u prošloj, ni u ovoj godini nije došlo do redukcije penzija, ni povećanja PDV-a, ali su plate ipak smanjivane, Istinomer obećanje ministra Dinkića ocenjuje kao „skoro ispunjeno“.