Poljoprivrednici mogli da se kreću tokom policijskog časa
Govoreći o važnosti poljoprivrednika za državu i njenu ekonomiju, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović istakao je tokom gostovanja u Jutarnjem programu televizije Prva kako su tokom policijskog časa poljoprivrednici mogli “u svakom trenutku da rade”.
„Naši poljoprivrednici su vredni ljudi. U koroni imali su mogućnost da izađu s traktorom u svakom trenutku da rade”, rekao je ministar.
Kako je dodao, to što su “pustili poljoprivrednike da rade”, kako se pokazalo, bilo je važno za ekonomiju Srbije i njen BDP.
Međutim, slučaj hapšenja mladića iz mesta Silbaš u blizini Bačkog Petrovca dok se vraćao traktorom iz njive, koje se odigralo početkom aprila, pokazuje suprotno.
Podsetimo, momak koji je zateknut u 15 časova i 55 minuta na taraktoru, kada je pojicijski čas počeo u jedan, uhapšen je i kažnjen sa 50.000 dinara.
A ministar Nedimović je još 29. marta, gostujuću u emisiji “Bolja zemlja” rekao da one koje policija neće kažnjavati one koje zatekne u povratku s njive nakon što počne policijski čas.
“Ono što u ovom trenutku predstavlja realan problem, to je što mene ljudi pitaju da l’ on može do 6 i 15 da bude na njivi, od 8 i 20, ne znam ni ja, ovako ili onako. Ja vas molim samo, zbog života i zbog zdravlja ljudi, prilagodite svoje vreme rada ovim ograničenjima. To ne znači da ko u pola 6 krene kući traktorom, ponavljam još jednom, apostrofiram traktorom, ili nekim drugim vozilom koje je speicijalizovano za poljoprivredu, neće njega niko ubiti, neće niko skinut s vozila, uhapsiti. Samo, ako krene u pola 6 kući, naravno da će ga pustiti da se vrati jer smatra se da je to delom njegovo domaćinstvo. Ako neko bude krenuo na njivu u pola 6 popodne, ako bude takvih ekstrema, naravno da se to neće tolerisati”, rekao je ministar poljoprivrede.
Ministar je takođe apelovao da se poljoprivrednici svoje poslove prolagode vremenu kada je kretanje dozvoljeno.
“Ja se stvarno izvinjavam, ali stanje je potpuno vanredno, je l’ tako? Tako da mi moramo da primenimo sve one mere koje su nam naložene. Redovan sistem funkcionisanja je od 5 do 17. Nije se skraćivao. Jeste ono 20 na 1, ali od pet do 17 je 12 sati. Ja molim sve da prilagode svoje vreme funkcionisanja tom vremenu. S druge strane, oni koji imaju potrebe za radnicima, imaju pravo na našem portalu da se prijave, da izdaju radne naloge svojim radnicima i u skladu sa tim kao u svakoj drugoj fabrici”, izjavio je Nedimović.
Nekoliko dana nakon incidenta sa mladićem, Nedimović je gostujući, sada na RTS-u, obrazlagao mere pomoći namenjene poljoprivredicima, i istakao da je, kada je reč o zabrani kretanja, postojala “maksimalna tolerancija” prema onima koji su zatečeni na njivama.
“I ovih dana je postojala maksimalna tolerancija da onaj ko zatekne se na njivi da ne trpi nikakvu posledicu zbog toga. I predsednica Vlade je večeras najavila da od petka poljoprivredni proizvođači će imati mogućnost da izađu na njive potpuno u skladu sa onim ograničenjem do 65 i 70 godina u zavisnosti od toga gde žive. Ukoliko se nalaze na traktoru, ili drugom, da tako kažem, poljoprivrednom oruđu i da mogu nesmetano da obrađujemo svoje njive”, rekao je Nedimović.
Poljoprivrednici su, dakle, najpre, morali da organizuju svoje poslove tako da ih završe dok nije u toku policijski čas. Dalje, zbog kršenja policijskog časa, jedan čovek je uhapšen dok se na traktoru sa njive na kojoj je vršio poljoprivredne poslove. Nakon pomenutog incidenta, ministar je tvrdio da je prema poljoprivrednicima postojala “maksimalna tolerancija”. Dakle, poljoprivrednici nisu baš mogli “u svakom trenutku da rade”, već su, sve i da jeste bilo tolerisanja, ipak morali da se prilagode trajanju policijskog časa, zbog čega Branislav Nedimović za ovu izjavu dobija ocenu neistina.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević