Pomoć gladnima
Ministar za rad i socijalnu politiku je u martu 2010. najavio da će direktnu pomoć Vlade Srbije dobiti 40 najnerazvijenijih opština, kako bi razvijale socijalne usluge. Ministarstvo je, kako je rekao Ljajić, izradilo spisak devet najugroženijih kategorija stanovništva, a tu su se našli radnici stariji od 55 godina koji su ostali bez posla, kao i građani koji žive u „sivoj zoni“ siromaštva.
„Srbija ne može da dozvoli da bude gladnih, bez obzira na krizu.“
Večernje novosti, 26. 3. 2010. godine
Skupština Srbije je krajem godine usvojila predlog o paketu pomoći najsiromašnijima.
„Već do kraja godine Ministarstvo za rad i socijalnu politiku uložiće 850 miliona dinara dobijenih iz rebalansa budžeta u najugroženije opštine. Realno stanje je veoma teško, sve je više siromašnih i nezaposlenih, a situacija je posebno alarmantna u istočnoj i južnoj Srbiji i Sandžaku. Interventna sredstva iz rebalansa budžeta podelićemo najugroženijim opštinama i porodicama, i to 400 miliona dinara za razvoj socijalnih usluga u opštinama iz treće i četvrte grupe siromšnih u koje spada 67 opština, dodatnih 100 miliona za opštine iz druge grupe, 220 miliona za rad oko 70 narodnih kuhinja koje koristi više od 40.000 ljudi i kojima će se obezbediti hrana do maja sledeće godine. Ostalih 130 miliona iskoristićemo za 50.000 prehrambeno higijenskih paketa za samačka staračka domaćinstva.“
Blic, 11. 12. 2010. godine
Iako je prvobitno najavio da će Vlada Srbije odobriti „paket“ vredan 880 miliona dinara, a da je on na kraju „lakši“ za 30 miliona, Istinomer Ljajiću daje ocenu „skoro ispunjeno“.