Popis!
Da država ne zna kolika je vrednost te imovine saznali smo proletos. Premijer nam je tada objasnio da„postoje subjektivni i objektivni razlozi za nepostojanje popisa imovine u vlasništvu države“.
„Jedan od razloga što imovina nije popisana je postojanje organizacionih problema u Republičkoj direkciji za imovinu. Drugi razlog je što je Zakon o sredstvima u svojini Republike Srbije iz devedesetih godina predvideo da imovina javnih preduzeća pripada državi, a ne tim preduzećima, što dodatno komplikuje evidenciju imovine.“
B92, 26. 3. 2010. godine
Cvetković je tada istakao da je popis za neke vrste imovine „već završen“ i da se uporedo sa njim„analizira svrsishodnost njenog korišćenja“.
Nekoliko dana kasnije, međutim, iz izjava zvaničnika moglo se naslutiti da popis imovine nije daleko odmakao, a još manje da je završen.
„U nekoliko navrata javnim oglasima, pismima, tražili smo od korisnika da nam dostave precizne podatke. Prošlog leta smo predložili i Vlada je na naš zahtev donela zaključak, kojim je obavezala sve korisnike na detaljno prijavljivanje imovine Direkciji. Odziv je bio dobar, ali podaci još nisu kompletni.“
pomoćnik direktora Republičke direkcije za imovinu Srba Panić, B92, 31. 3. 2010. godine
Panić je podsetio da je Srbija krajem 2009. godine dobila donaciju Svetske banke kako bi pronašla sistem za precizno utvrđivanje državne imovine i procenu vrednosti i da je „u toku postupak za izbor konsultanta, koji će sa stručnjacima Direkcije prvo snimiti postojeće stanje.“ (B92, 31. 3. 2010. godine)
A onda je nekoliko meseci kasnije iz Vlade stigla vest da popis državne imovine – počinje.
„Mi smo sad krenuli, ali neće se sigurno taj posao završtiti do kraja. Ali barem najveće vrednosti ili vrednosti u Beogradu, da to bude imovinski pravno sređen.“
generalni sekretar Vlade Tamara Stojčević, Blic, 18. 9. 2010. godine
Budući da je krajem marta popis imovine bio tek počinjao, da je država tek u međuvremenu saznavala šta sve ima i da pravi posao tek treba da počne, Istinomer izjavu premijera Cvetkovića ocenjuje kao „skoro neistinu“.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević