Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde dobili smo
odgovor na dve strane gde se nabrajaju zatvori u kojima je u proteklom periodu bilo različitih vrsta radova, kao i planovi za 2016. godinu.
Međutim, nismo dobili mnogo informacija koje se mogu pretočiti u brojeve. Iz odgovora se sa sigurnošću može izračunati samo da su
kapaciteti prošireni za 680 mesta.
U medijima smo još uspeli da nađemo i vest da su 2013. godine u čuvenom “Sivom domu“ u Kruševcu završeni novi objekti sa 240 mesta. Kada se i to uračuna, dolazimo do broja od 920 mesta. Međutim, nismo uspeli da saznamo
gde se „krije“ još oko 1.600 zatvorskih kreveta. Naime, na naše insistiranje da nam dostave krajnje precizne podatke o svakom novom mestu ne bismo li utvrdili da ih zaista ima 2.500 više nego 2012, rečeno nam je da su neki od tih podataka „tajna“.
Iako su brojke o kojima je ministar Selaković govorio u skladu sa podacima iz izveštaja Saveta Evrope, nije jasno kako se došlo do te računice. Budući da smo od ministarstva dobili samo poluinformacije, ostaje sumnja da su kapaciteti u zatvorima zaista povećani za 2.500 mesta. Osim toga, sve i da su kapaciteti toliko povećani, to bi zapravo bilo 35, a ne 50 odsto. Zbog svega toga izjava ministra Selakovića dobija ocenu “poluistina“.
Inače, Jelena Mirkov, pravnica Helsinškog odbora za ljudska prava, koji godinama obilazi zatvore u Srbiji i prati reformu zatvorskog sistema, smatra da kapaciteti nisu povećani za 50 odsto. Prema njenim rečima, zatvori su uglavnom renovirani bez povećanja broja mesta, a kao primer navodi Okružni zatvor u Beogradu.
„Okružni zatvor nije povećavao svoje kapacitete, bio u jako lošem stanju i u prethodne dve godine i u narednom periodu će se raditi adaptacije… Sam zatvor je takav da ne može da ima veće kapacitete od onoga što već ima, jer se on rekonstruiše samo iznutra. Radi se sanacija vlage, jer otpadaju plafoni. Uslovi smeštaja su unutra jako loši“, objašnjava Mirkov.
Osim toga, ističe da je problem to što su neki zatvori prenatrpani, dok u drugim nisu iskorišćeni svi kapaciteti.
„Na primer otvoren je zatvor u Padinskoj skeli, ali njegovi kapaciteti nisu popunjeni. Njegovi kapaciteti su daleko ispod popunjenosti, jer osuđenici iz drugih zatvora nisu prebačeni u taj zatvor“, kaže Mirkov.
Na osnovu odgovora iz Ministarstva pravde, gde se navodi kako su brojni zatvori renovirani i adaptirani, svakako se može zaključiti da je to doprinelo poboljšanju uslova. I u Izveštaju zaštitnika građana za 2015. godinu konstatuje se da su nakon preporuke Zaštitnika unapređeni materijalni uslovi u okružnim zatvorima u Leskovcu i Beogradu, Kazneno-popravnom zavodu za maloletnike u Valjevu i Specijalnoj zatvorskoj bolnici.
U istom izveštaju se, međutim, ukazuje i na određene manjkavosti poput činjenice da su osobe sa mentalnim smetnjama i dalje smeštene u redovnom zatvorskom režimu što nije adekvatno za njihovo lečenje.
Dakle, može se zaključiti da se radi na poboljšanju uslova u zatvorima, ali i dalje postoji problem sa manjkom mesta, a sigurno je da kapaciteti nisu povećani za 50 odsto kako tvrdi resorni ministar.