Povratak knjiga crkvama
Crkvama i verskim zajednicama su oduzete matične knjige još 1946. godine. Naime, više od 20 hiljada matičnih knjiga oduzeto je na tri godine kako bi se prepisali podaci koji su čuvani u tim dokumentima. U junu 2010. godine Vlada je donela odluku da vrati matične knjige koje su čuvane u državnim arhivama.
„Reč je o matičnim knjigama iz XVIII, XIX i XX veka, do 1946. godine, te knjige će biti vraćene. Kada su bile oduzete obrazloženo je da su uzete da bi bile prepisane. Kao što vidite, prepisivanje je trajalo 60 godina.“
predsednik Vlade Mirko Cvetković, TV Pančevo, 7. 6. 2010. godine
Pregovori sa verskim zajednicama o vraćanju matičnih knjiga nastavljeni su u aprilu 2011. godine.
„Danas smo razgovarali o svim elementima vraćanja tih knjiga jer one predstavljaju kulturna dobra i moraju u skladu sa tim biti vraćena.Kad se ispune svi uslovi potpisaćemo sporazum o vraćanju.“
ministar za državnu upravu, lokalnu samoupravu i ljudska i manjinska prava Milan Marković, Blic, 13. 4. 2011. godine
Sporazum o vraćanju matičnih knjiga crkvama potpisan je u maju 2011. godine, a prema najavama, ceo proces bi trebalo da bude završen za godinu dana.
„Ministar za ljudska i manjinska prava državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković i patrijarh Irinej potpisali su danas u Vladimirovcima Sporazum o vraćanju matičnih knjiga Srpskoj pravoslavnoj crkvi.“
Večernje novosti, 11. 5. 2011. godine
Sporazum je u julu potpisan i sa Rimokatoličkom crkvom.
„Ministar Milan Marković je, nakon potpisivanja sporazuma s beogradskim nadbiskupom Stanislavom Hočevarom, rekao da je reč o skoro 3.000 matičnih knjiga rođenih, venčanih i umrlih, među kojima su najstarije iz 1716. i 1718.“
Blic, 8. 7. 2011. godine
Budući da se na vraćanje matičnih knjiga čeka više od pola veka, Istinomer obećanju premijera Cvetkovića daje ocenu radi se na tome.
Naslovna fotografija: FoNet/Božidar Petrović