Priznajem granice Hrvatske već deceniju
Novoizabrani predsednik Srbije je na novinarsko pitanje da li sada kao prvi čovek Republike ima kontakte sa državnicima iz regiona odgovorio da nema potrebe da ga „svađaju sa Hrvatskom“, jer on „bar 10 godina“ poštuje granice te države.
Međutim, Nikolić je kao zamenik predsednika SRS-a govorio drugačije o Hrvatskoj.
„Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da Srbija uspostavljanjem diplomatskih odnosa sa Hrvatskom nije dobila ništa i ponovio da bi on, kad bi došao na vlast, te odnose raskinuo, jer ne priznaje granice Hrvatske.
‘Od tih (diplomatskih) odnosa Srbija nije dobila ništa, osim što se ovde ponovo prodaje hrvatska roba. Stav hrvatskih vlasti prema ljudima koji su odande prognani nakon ‘Oluje’ i kojima je povratak onemogućen nije se promenio i ja sa Hrvatima nemam šta da razgovaram’, rekao je on za današnji novosadski ‘Dnevnik’.
Nikolić je ponovio da bi se, ako bi bio na vlasti, zalagao za obnovu Srpske Krajine i za granice sa Hrvatskom na liniji Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitaca, navodeći i da to ne predstavlja nikakav zaokret u politici radikala, već da je sastavni deo programa SRS-a.
Funkcioner SRS-a je kazao da ‘ne vidi šta je čudno u tome što Srbi žele da imaju svoju teritoriju i granice, jednom, konačno i zauvek’. ‘To ne znači da ću ja povesti Srbiju u novi rat, ali nemojte da mi davite želju da Srbi žive na svojim teritorijama, jer bi to bilo nenormalno. Posle Dejtonskog sporazuma mi smo odlučili da sačekamo povoljnije međunarodne okolnosti da bismo rešili to pitanje’, kazao je zamenik predsednika SRS-a.“Beta, 28. 11. 2003. godine
Povodom različitih interpretacija i dilema u javnosti šta je Tomislav Nikolić zaista rekao, objavljen je tačan transkript intervjua.
„Da li ćete razgovarati sa HDZ-om?
– Ne. O čemu?
– Imamo neke zajedničke probleme?
– Kakve probleme?
– Gospodine Nikoliću, prve su nam komšije?
– Kakve komšije?
– Da li ćete sarađivati sa HDZ-om?
– To što su nam imanja jedno pored drugog ne znači da smo dobre komšije.
– Gospodine Nikoliću, ako hoćete da živite u miru morate živeti u miru i sa komšijama.
– Ne vredi, nemojte da mi namećete nešto što nije bitno. Promenom vlasti u Hrvatskoj…
– Hoćete da kažete da nije bitno da budete u miru sa komšijama. Da li ćete sarađivati sa prvim komšijama HDZ-om?
– A znate li gde je moja granica s tim komšijama?
– Gde?
– Na liniji Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica.
– Ali gospodine Nikoliću, to nije državna granica.
– A šta sad ja da vam kažem. To što je neko prihvatio tu granicu to mene ne obavezuje da ih cenim kao komšije i prijatelje. Sa njima nećemo imati diplomatske odnose.
– Zar ne mislite da plašite birače time.
– Ja govorim istinu. Promenom vlasti u Hrvatskoj ništa se nije promenilo za Srbe. Ništa. Niti su oni bili bolji, niti će ovi biti bolji. Odnos Hrvatske prema Srbima je jednak već vekovima. I to promene vlasti ne rešavaju.
Jednoga dana, kada pripadnika nekih drugih naroda u Srbiji bude više nego Srba, možda moja opcija neće moći da pobedi. Možda ću biti i obešen, za razliku od svih drugih kojima dlaka s glave ne fali…“Danas, 2. 12. 2003. godine
Kao kandidat SRS za predsednika Srbije Tomislav Nikolić je sledeće godine izjavio u intervjuu hrvatskom „Vjesniku“ da nikada neće odustati od srpske granice na liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag.
„To nije imperijalistička politika, to će ostati moj večni san i nadam se da ću ga jednog dana konačno dosanjati. Ja ili već neko drugi – rekao je Nikolić, predloživši u isto vreme Hrvatskoj da obe zemlje ‘odmah unište sve oružje’.“
Danas, 16. 6. 2004. godine
I nakon dve i po godine Nikolić je slično govorio o odnosima sa Hrvatskom.
„Znači, ne odustajete od granice Karlovac-Karlobag-Virovitica?
– Zašto bismo odustajali od svojih ciljeva? Samo zato što nisu sprovodivi u ovom trenutku? Polako, biće vremena…“Press, 23. 12. 2006. godine
U januaru 2007. na pitanje kako bi zasnivao saradnju sa Republikom Srpskom Nikolić odgovara:
„To znači da ćemo se boriti za oslobađanje Republike Srpske Krajine, Republike Srpske, povratak Crne Gore u zajedničku državu sa Srbijom, znači za ujedinjenje svih srpskih zemalja – veliku Srbiju na granicama Karlobag – Ogulin – Karlovac – Virovitica.“
NIN, 18. 1. 2007. godine
Tek pred izbore 2008. godine Nikolić je prestao da govorio o granici Karlovac-Karlobag-Virovitica i protivi se stvarnim linijama razgraničenja. Zato Istinomer njegovu izjavu ocenjuje sa „kratke noge“.
Podsećanja radi, Nikolić je već na temu saradnje sa Hrvatskom ranije govorio potpuno suprotne stvari.