Radikale više ne pominjem!
U vreme kada je bio ministar za Nacionalni investicioni plan, Đilas je obećao da Srpska radikalna stranka neće više biti predmet njegovog interesovanja.
„Srpsku radikalnu stranku, dok radi ovakve stvari i koristi rečnik koji koristi, ne tretiram kao ozbiljan politički faktor. Njihove reči ne proizvode nikakvo dejstvo i nemaju nikakvu težinu. Evo, obećavam da se u narednim godinama uopšte neću baviti njima ni onim što oni rade.“
Standard, 18. 5. 2007. godine
Đilas je, ipak, izdržao samo do kampanje za gradonačelnika naredne godine. Tada je, između ostalog, i SRS je bila njegova tema tokom promocija.
„Kako će SRS da objasni zašto u Aleksincu ne radi nijedna fabrika i zašto je narkomanija porasla 65 posto u odnosu na pre četiri godine i da nema nijedne organizacije koja se bavi mladima. Zašto to znanje koje imaju nisu pokazali, već ponavljaju da treba da im blanko damo šansu.“
Press, 8. 5. 2008. godine
Krajem te godine, pošto je izabran za gradonačelnika, Đilas je iz odborničke klupe, za vreme sednice Skupštine grada opsovao odbornika SRS Zorana Ognjanovića, zbog ličnih uvreda koje mu je on, navodno, uputio za govornicom. Predsedavajući Branislav Belić je prekinuo sednicu, a Đilas je posle petnaestak minuta izašao za govornicu i povukao sve što je rekao.
„Izvinjavam se gospodinu Ognjanoviću i odbornicima SRS na neprimerenom ponašanju. Nadam se da se ovakve situacije više neće ponoviti.“
Kurir, 18. 10. 2008. godine
Radikali su u junu 2009. tražili Đilasovu smenu, ali im inicijativa nije prošla u Skupštini grada. Đilas tokom rasprave nije izlazio za govornicu, ali je na prozivke radikala odgovorio novinarima u holu skupštine.
„Završena je predstava koja je poslužila kampanji pred izbore u Zemunu i na Voždovcu. Ne mogu da odgovaram na besmislene optužbe o korupciji i sličnim stvarima koje su izrekli ljudi, koji su u vreme najveće bede izgradili sebi bazen od 124 kvadrata, poput Vojislava Šešelja, pa ga sada legaliziju, ili Šarovića koji je upamćen u srpskom parlamentu po tome što je tvrdio da je svako veče putovao do Vranja i vraćao se ujutru da bi dobio što više dnevnica. Bio je savetnik šest meseci u Opštini Zemun i primao platu, a sa Zemunom nikakve veze nije imao.“
Večernje novosti, 3. 6. 2009. godine
S obzirom na to da ipak nije uspeo da se uzdrži od komentara na račun rada i ponašanja predstavnika SRS, Istinomer izjavu Dragana Đilasa ocenjuje kao neispunjeno obećanje.