Ravnopravnost nam je izuzetno važna
Dovoljno je samo prebrojati koliko je poslanica u Skupštini Srbije, a ima ih 55, pa da se uvidi da tvrdnja predsednice parlamenta „pada u vodu“.
Da se u Skupštini ne mari mnogo za ravnopravno učešće žena u politici potvrdilo se nedavno pri sastavljanju spiska za neke od stalnih delegacija srpskog parlamenta za učešće u međunarodnim institucijama. Skupština Srbije u tim slučajevima nije poštovala Zakon o ravnopravnosti polova.
„Samo četiri od deset stalnih delegacija Skupštine Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama poštuje Zakon o ravnopravnosti polova, kojim je propisano da delegacija koja predstavlja državu mora da ima u sastavu najmanje 30 odsto žena. Čak tri srpske delegacije nemaju nijednog ženskog člana, a među njima prednjači ona pri Parlamentarnoj skupštini NATO, koja ima po pet muških članova i zamenika.“
Danas, 27. 1. 2011. godine
Povodom kritike Saveta Evrope zbog neadekvatne zastupljenosti žena u delegaciji Srbije u Parlamentarnoj Skupštini, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić uputila je predsednici Skupštine preporuku.
„Nevena Petrušić je objasnila da Srbiju zakon o ravnopravnosti polova obavezuje da u delegaciji u PS SE ima dve žene. U preporuci se navodi da, nezavisno od pravilnika SE, u Srbiji važi Zakon o ravnopravnosti polova koji nalaže da u sastavu delegacije mora biti najmanje 30 odsto manje zastupljenog pola.“
Beta, 27. 1. 2011. godine
S obzirom na to da najviše zakonodavno telo ne poštuje rodnu ravnopravnost u svim segmentima, Istinomer izjavu predsednice parlamenta ocenjuje kao neistinitu.
Usamljena među socijalistima
Kada se uzme u obzir koja poslanička grupa ima najmanje žena u svojim redovima, izjava predsednice Skupštine postaje još apsurdnija jer je to upravo ona iz koje ona dolazi – SPS-PUPS-JS. Naime, osim Slavice Đukić Dejanović, ta koalicija nema nijednu ženu u poslaničkim klupama.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević