Šakom i kapom nezavisnim telima
Za razliku od ministarke čelnici nezavisnih institucija izašli su u javnost sa konkretnim podacima kako bi prikazali da su povećanja daleko od „značajnih“.
Tako je budžet Zaštitnika građana 2010. godine bio 125.678.000 dinara, a naredne će, ukoliko Narodna skupština to prihvati, biti 146.328.000 dinara. Kada to prevede u procente povećanje je nešto manje od 17 odsto. Ombudsman je čak vrlo precizno objasnio na šta će ići taj novac.
„Zaštitnik građana konačno je, tri godine posle isteka zakonskog roka, dobio i pristojan prostor za rad, ali ne takav kome nisu potrebne ozbiljne adaptacije…Najveći deo od 17% uvećanja u odnosu na prethodnu godinu odnosi se na planiranu kupovinu lifta, kako bi kancelarije stručne službe i samog zaštitnika postale dostupne osobama sa invaliditetom. Zato su povećani…za 10 odsto i troškovi putovanja u koja spadaju i provere pritužbi na terenu.“
Saopštenje Zaštitnika građana, 18. 12. 2010. godine
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je ministarkinu izjavu nazvao „vrlo nekorektnom“ jer nije objektivna.
„Treba reći da je procenat povećanja budžeta poverenika znatno manji od procenta povećanja budžeta uopšte, manji od prosečnog povećanja budžetskih korisnika, manji od planiranog procenta inflacije i čak i među nezavisnim institucijama verovatno najmanji.“
Saopštenje za javnost Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka, 18. 12. 2010. godine
Gledajući kroz brojke i objašnjenja čelnika nezavisnih tela povećanja više deluju kao nužna, nego kao „značajna“. Zbog toga Istinomer zaključuje da ministarka finansija nije govorila istinu.