Školstvo je besplatno…čim platite
Da je plaćanje đačkog dinara nezakonito, i da će ministarstvo prosvete reagovati zbog žalbi roditelja moglo se čuti i ranije.
„Mi smo vrlo jasni po ovom pitanju: niko ne sme upis u prvu godinu i druge razrede da uslovljava plaćanjem đačkog dinara. Savet roditelja ima pravo da usvoji odluku i predloži da učenici na đački račun uplate određenu sumu novca, ali to ne obavezuje roditelje već se zasniva na principu dobrovoljnosti. Znamo da je ovaj problem postojao i ranijih godina, ali nikad nije bio izražen u ovoj meri. Zovu nas roditelji iz cele Srbije, ali moraju da nam podnesu pismenu prijavu da bi naša inspekcija reagovala.“
Blic, 9. 7. 2008. godine
Uprkos najavama, praksa da se upis dece u osnovne i srednje škole uslovljava uplatom novca je nastavljena, a iz ministarstva prosvete ponovo stižu saopštenja.
„Srednje škole ne smeju da uzimaju novac od roditelja prilikom upisa učenika u prvi razred, i ne smeju uslovljavati upis đaka bilo kakvom materijalnom nadoknadom.“
RTS, 16. 6. 2010. godine
Na sve to prosvetari kažu da je ministarstvo licemerno.
„Ministarstvo prosvete se oglasi svake godine u ovo vreme i pred TV kamerama kažu da je đački dinar dobrovoljan, ali kad se kamere isključe, zovu nas i kažu da naplatom tog novca ne kršimo zakon ali da ne vezujemo trenutak uplate sa upisom učenika jer to sugeriše da školovanje nije besplatno.“
predsednik Aktiva čačanskih srednjih škola Vladan Nicović, Blic, 17. 6. 2010. godine
Škole u Srbiji preko đačkog dinara sakupe godišnje preko pola miliona evra, a do sada, uprkos najavama resornog ministra, ni jedan direktor nije odgovarao zbog kršenja učeničkih prava. Istinomer zato obećanje ministar prosvete ocenjuje kao „neispunjeno„.