Skoro 50 posto je novih ministara u vladi

Predsednica parlamenta o novoj vladi (TV Pink, YouTube/Srpska napredna stranka, 14. april 2025. godine)
22. 4. 2025.
Teme / Ocene: Istinitost, Neistina
“Mogu da vam kažem da će biti skoro 50, skoro 50 posto je novih ministara.”

Predsednica parlamenta Ana Brnabić u jutarnji program TV Pink, emitovan 14. aprila, donela je “ekskluzivnu informaciju”.

“Imam i za vas ekskluzivne informacije… (…) Upravo je stigao u Narodnu skupštinu predlog za novu vladu, tako da ću ja zakazati početak sednice, sutra u 10 časova ujutru”, rekla je Brnabić, a na insistiranje voditeljki da kaže “bar dva imena”, dodala i:

“Mogu da vam kažem da će biti skoro 50, skoro 50 posto je novih ministara.”

Spisak koji je vrlo brzo objavljen u medijima pokazao je da zaista ima novih ministara, ali tek trećina od ukupnog broja koliko ih ima u vladi Đura Macuta.

 

Više od 60 odsto “starih” imena

 

Sa 153 narodna poslanika koja su glasala “za” i 46 koji su bili protiv (51 poslanik bio je odsutan), Skupština je u sredu, 16. aprila, izabrala novu vladu.

Kabinet na čijem čelu je endokrinolog Đuro Macut ima 30 resora. Čak 20 pripalo je ministarkama i ministrima koje smo gledali i u vladi Miloša Vučevića. Samo troje od njih 20 nije na istoj ministarskoj poziciji, već je preuzelo neku drugu. 

Naime, Siniša Mali ostao je na poziciji ministra finansija, Ivica Dačić ostao je ministar unutrašnjih poslova, Marko Đurić je i dalje šef diplomatije, Zlatibor Lončar zadržao je ministarstvo zdravlja, a Bratislav Gašić ministarstvo odbrane.

Adrijana Mesarović je i u novoj vladi ministarka privrede, a Dubravka Đedović Handanović ministarka rudarstva i energetike.

Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Darko Glišić ostao je ministar za javna ulaganja, Nikola Selaković ministar kulture, Milan Krkobabić ministar za brigu o selu, ministarstvo turizma i omladine ponovo je dodeljeno Huseinu Memiću, a funkciju je zadržao i ministar sporta Zoran Gajić.

Ministarstva bez portfelja zadržali su Tatjana Macura, Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović.

U vladi je ostalo, ali u drugim foteljama troje ministara. 

Milica Đurđević Stamenkovski je u vladi Miloša Vučevića bila ministarka za brigu o porodici i demografiju, a sada je preuzela funkciju ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

Na njenu poziciju, a sa čela ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu došla je Jelena Žarić Kovačević. Nemanja Starović prešao je sa pozicije ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na čelo ministarstva za evropske integracije.

 

Koliko je novih?

 

Preostalih 10 resora, u odnosu na prethodni kabinet, pripalo je novim ministrima. 

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Macutovoj vladi je Dragan Glamočić, funkcija ministarke zaštite životne sredine dodeljena je Sari Pavkov, a ministar pravde postao je Nenad Vujić.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave povereno je Snežani Paunović, a ministarstvo prosvete Dejanu Vuku Stankoviću.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sada vodi Demo Beriša, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija je Bela Balint, dok je na čelo ministarstva informisanja i telekomunikacija došao Boris Bratina.

Aleksandra Sofronijević, koja je posle ostavke Gorana Vesića, u decembru 2024. godine došla na funkciju ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na toj poziciji će zvanično biti i u novoj vladi.

Isti slučaj je i sa naslednicom Tomislava Momirovića. Nakon njegove ostavke, u decembru 2024. godine Jagoda Lazarević je preuzela funkciju ministarke unutrašnje i spoljne trgovine, a ovaj resor vodiće i u Macutovom kabinetu.

***

Ako poredimo Macutov spisak ministara, sa spiskom koji je na početku svog mandata sastavio Miloš Vučević, u novoj vladi biće tek 10 novih od ukupno 30 ministara, što bi u procentima bilo 33 odsto. Ako bismo u obzir uzeli i to da su dve ministarke, Sofronijević i Lazarević, na istoj funkciji bile i poslednjih nekoliko meseci vlade Miloša Vučevića, onda je taj broj još manji (27 odsto je novih). Kako se zbog toga ne može reći da je “skoro 50 odsto” novih ministara, a uz činjenicu da je 67 odsto (odnosno 73 odsto) ministara prošle ostalo i u novoj vladi, predsednici parlamenta Ani Brnabić dajemo ocenu – neistina.

Naslovna fotografija: FoNet/Milica Vučković